Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε το Περιστέρι το οποίο νίκησε εκτός έδρας και προσγείωσε τον Προμηθέα Πατρών.

Οι πατρινοί προερχόντουσαν από την πρώτη τους ευρωπαϊκή νίκη κόντρα στην Οστάνδη στα πλαίσια του Basketball Champions League, όμως οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» τους προσγείωσαν απότομα.

Οι περιστερίωτες πήραν τη νίκη με σκορ 76-73 και έδειξαν πως ήρθαν για να καθιερωθούν στην Betshop.gr Basket League κάνοντας το 2 στα 2, μετά και τη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά κάνοντας το 10-3 στο 3’01’’, όμως το σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη κατάφερε να προηγηθεί με τη βοήθεια του Βασιλόπουλου και του Ράιαν Χάροου και να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 24-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας απάντησε με τα μεγάλα σουτ των Χολ και Τσαϊρέλη και κατόρθωσε να κλείσει το ημίχρονο με το υπέρ του 42-39.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Λίποβι ήταν εκείνος που ανέβασε τη διαφορά για τους πατρινούς (50-42), όμως το Περιστέρι απάντησε με ένα δικό του σερί 9-0 (50-51). Ο Μέιερ προσπάθησε να ανακτήσει την ψυχολογία για τον Προμηθέα, όμως οι πρίγκιπες συνέχισαν με ένα ακόμα σερί 9-0 (58-62).

Στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι μπήκε δυνατά και κατόρθωσε να πάρει τη νίκη (73-76) και να κάνει το 2 στα 2.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 42-39, 58-62, 73-76

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης 13, Γκίκας, Λίποβι 11(2), Έλις 8, Μπράουν 9, Σαλούστρος 7, Τσαϊρέλης 5 (1), Μέιερ 6, Γερομιχαλός, Χολ 12 (2), Παρκς 2.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 15, Χάροου 14 (1), Γκρέι 7 (1), Σίρκο 2, Ντάνιελ 9 (11 ριμπάουντ), Μουράτος 7, Φιλιππάκος, Κλαρκ 9 (1), Αγραβάνης, Μπεντίλ 13 (1).