Παρά το γεγονός πως βρισκόταν συνεχώς πίσω στο σκορ ακόμα και με διψήφιες διαφορές, ο Ιωνικός έκανε μια εξαιρετική 4η περίοδο, και κατάφερε να περάσει με ανατροπή ολκής από το Λαύριο με 61-59.

Στην πρώτη περίοδο, και μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα με 5 προσπεράσεις και 4 ισοφαρίσεις, το Λαύριο κατάφερε να βρει 13 αναπάντητους πόντους στα 5 τελευταία λεπτά και να ανακτήσει διψήφια διαφορά (20-9) κόντρα στον Ιωνικό, που πέτυχε μόλις 1 καλάθι μέχρι τέλους.

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την εις βάρος τους κατάσταση μέχρι και τα μέσα της περιόδου, καταφέρνοντας να ρίξουν την απόσταση 5 φορές κάτω από τους 5 αλλά και ακόμα 3 στο καλάθι.
Οι γηπεδούχοι όμως, με τον Μουράτο να συμμετέχει σε 8 σερί πόντους μέχρι και το 19′ κατάφεραν να ανακτήσουν την ηγεμονία στο σκορ -φτάνοντας μέχρι και το +11 (37-26).

Μετά την ανάπαυλα, το σκηνικό όπου το Λαύριο ξέφευγε στο σκορ και ο Ιωνικός προσπαθούσε με επιτυχία να τη ροκανίσει συνεχίστηκε, κάτι που έφερε την αρμάδα της Νίκαιας μέχρι και το -4 (39-35) στις απαρχές της τρίτης περιόδου.
Ωστόσο, η ομάδα του Σερέλη επέβαλε ξανά την κυριαρχία της μέχρι και το 30′, όταν με ένα 9-5 επί μέρους σκορ έκανε το 39-35, 48-40 και φάνηκε πιο έτοιμοι για το ροζ φύλλο.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Ιωνικός πλησίασε μέχρι και τους 3 με ένα 0-8 σερί μέχρι και το 38′ μετά από ένα πανομοιότυπο σενάριο, και κατόρθωσε μάλιστα με 2 συνεχόμενα καρφώματα του Owens να ισοφαρίσει σε 59-59 48” πριν το φινάλε, αλλά και να περάσει μπροστά με νέο καλάθι του German έπειτα από καίριο λάθος του Carter!

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 37-30, 48-42, 59-61

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.

Ιστορικά στοιχεία:

-Σε 5 ματς ανεξαρτήτως έδρας, το Λαύριο μετράει 3 νίκες.

-Σε 3 ματς στην έδρα του Λαυρίου, οι φιλοξενούμενοι μετρούν 2 νίκες -αλλά και 2 σερί.

-Σε 5 ματς στη Basket League, οι γηπεδούχοι έχουν κερδίζει 3 φορές.