Ο Ιωνικός εκμεταλλεύτηκε την πίεση που «ασκούσε» ο τίτλος του «must win match» στον Ηρακλή και κάνοντας μια εξαιρετική 4η περίοδο έφτασε στη νίκη με 74-62, η οποία επί της ουσίας έστειλε τους Θεσσαλονικείς στην Α2.

Αρκετά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή των δύο ομάδων στην 1η περίοδο. Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλά αφού προηγήθηκε με 0-5, αλλά ο Ιωνικός απάντησε με σερί 8-0 και πέρασε μπροστά (8-5). Ένα τρίποντο του Φίλλιου έφερε το παιχνίδι στα ίσα, αλλά εκεί άρχισε η τρίλεπτη… «κατηφόρα» για τους φιλοξενούμενους, μιας και δέχθηκαν σερί 10-0 και βρέθηκαν πίσω με διψήφιο αριθμό (18-8). Το 1ο δεκάλεπτο πάντως έληξε 21-16, με τον «Γηραιό» να σκοράρει 6 αναπάντητους πόντους στο τελευταίο 1:16′.

Το συγκρότημα του Κώστα Μέξα ισοφάρισε στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου (21-21), με την άμυνά του σε αυτό το δίλεπτο να κάνει τρομερή δουλειά. Ένα… κρεσέντο τριπόντων στη συνέχεια από Hamilton (2) και Davis (1) έδωσε «αέρα» 7 πόντων στους γηπεδούχους (30-23), οι οποίοι μέχρι την ανάπαυλα έγιναν 4 (33-29).

Κακή ποιοτικά η 3η περίοδος, στην οποία ξεχώρισε ο Ηρακλής. Οι Θεσσαλονικείς παρ’ ότι βρέθηκαν πίσω με 6 (41-35), έκαναν ένα εξαιρετικό δίλεπτο και πέρασαν μπροστά με γκολ-φάουλ του Dolezaj (41-44). Ο Ιωνικός πάντως κατάφερε να επανακτήσει το προβάδισμά του (49-46), αλλά ένα buzzer beater τρίποντο του Παπαδάκη λίγο πιο μπροστά απ’ το κέντρο έφερε το ματς στην ισοπαλία (49-49).

Φτάνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, το άγχος του «πρέπει» απομάκρυνε τους φιλοξενούμενους απ’ το καλό τους πρόσωπο, αυτό δηλαδή που έδειξαν στην 3η περίοδο. «Έχασαν το μυαλό τους» στο ξεκίνημα και αυτό έφερε ως αποτέλεσμα ένα σερί 8-0 των Νικαιωτών που «έστειλε» τη διαφορά στους 9 (61-52). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά η κακή ανασταλτική της λειτουργία στο τελευταίο πεντάλεπτο δεν την άφησε. Η ομάδα του Άγγελου Τσίκληρα μπήκε με διαφορά 11 πόντων στα τελευταία 2:30′ (67-56), διατήρησε σωστά το προβάδισμα αυτό και έφτασε στη νίκη (74-62) που -εκτός απροόπτου- της δίνει την παραμονή της στην Α1 και «ρίχνει» στην Α2 τον Ηρακλή.

Διαιτητές: Φούφης, Ζαχαρής, Μαλαμάς.

Δεκάλεπτα: 21-16, 33-29, 49-49, 74-62.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Τσίκληρας): Mustafa 1, Davis 9, Hamilton 25 (5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Κολοβέρος 12, Μαυροκεφαλίδης 17, Χατζηκυριάκος, Τζόλος, Αρσενόπουλος 3, Γκιουζέλης, Tumba 7, Moses

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 9, Henry 10, Garrett 8, Φίλλιος 3, Abraams 10 (1/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Αργυρούλης, Χαριτόπουλος 3, Πετανίδης, Dolezaj 7, Παπαδάκης 12.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.