Σε ένα πραγματικό ντέρμπι και χάρη σε άστοχο τρίποντο του Williams ο Ιωνικός  των οκτώ παικτών ανέτρεψε το εις βάρος του αποτέλεσμα από την τρίτη περίοδο και κατάφερε να πάρει μια βαθιά ανάσα παραμονής, διότι ανέβηκε στο 4-14 και πλέον έφτασε στις νίκες τον προτελευταίο Ηρακλή. Από την άλλη ο Κολοσσός ήταν κακός στο τέταρτο δεκάλεπτο, απώλεσε διαφορά οκτώ πόντων και γνώρισε τρίτη σερί ήττα, υποχώρησε στο 10-8 και πλέον η θέση του στην τετράδα είναι επισφαλής.

Koρυφαίος για τους νικητές ο Hamilton που πέτυχε 24 πόντους, αγωνιζόμενος 40 λεπτά ενώ εξαιρετικοί και ο Γκιουζέλης με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ αλλά κι ο Αθηναίου με 14 πόντους και 7 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Miller (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ) αλλά και ο μοιραίος Williams (14 πόντοι)

Mε τον Γκιουζέλη να πετυχαίνει πέντε πόντους και τις δύο ομάδες να έχουν ρυθμό επιθετικά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο αρκετά (7-7). Oι Ροδίτες στην συνέχεια ήταν καλύτεροι και πήραν απόσταση 5 πόντων (12-17). Οι γηπεδούχοι βρήκαν μομέντουμ και με ηγέτη τον Αρσενόπουλο (8 πόντοι)  έτρεξαν ένα σερί 11-0 και διαμόρφωσαν το 23-17. Εν τέλει το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 24-19 υπέρ των Νικαιωτών.

Οι παίκτες του Καντζούρη απάντησαν με ένα δικό τους 0-8 και προσπέρασαν (26-27). Το σύνολο του Τσίκληρα δεν πανικοβλήθηκε και πήρε ξανά κεφάλι (34-30). Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν με τον Κολοσσό να παίρνει ένα +4 (38-42). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 45-46 υπέρ των φιλοξενουμένων, σε έναν αγώνα στον οποίο το σκορ ήταν πολύ υψηλό.

Ο αγώνας εξακολουθούσε να είναι πολύ κλειστό με τους «θαλασσί» να είναι μπροστά, έχοντας ισχνό πλεονέκτημα (51-54). Οι Ροδίτες φαινόταν πως άρχιζαν να παίρνουν τα ηνία στην αναμέτρηση, διότι με τρίποντο του Momirov ξέφυγαν με 6 (56-62), ενώ λίγο αργότερα με δίποντο του Pot πήραν πλεονέκτημα 7 πόντων πριν μειώσει ο Ιωνικός με τρίποντο του Τζόλου στους τέσσερις (64-68). Τελικά οι φιλοξενούμενοι με δίποντο του Floyd στην λήξη πήραν «προίκα» 8 πόντων (64-72) ενόψει της τετάρτης περιόδου.

Με τον Τζόλο να είναι on fire και να βρίσκει δύο σερί τρίποντα οι «κυανόλευκοι» πλησίασαν άμεσα στο καλάθι (70-72). Ο Hamilton με δίποντο έστειλε το ματς μετά από ώρα στον πόντο (75-76), ενώ λίγο αργότερα με τρίποντο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του (79-78). Με τρίποντο του Αθηναίου μπροστά στον Williams οι Νικαιώτες έφυγαν με τέσσερις πόντους (86-82). Ο Floyd με δίποντο έκανε το 86-84 στα 34”, ο Αθηναίου στην συνέχεια δεν διαχερίστηκε καλά την επίθεση του Ιωνικού, αλλά κι ο Williams αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο, κάτω υπό δύσκολες συνθήκες.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-46, 64-72, 86-84

Oι διαιτητές: Πουρσανίδης, Τσολάκος, Δαρλαμήτσος