Η επίσκεψη -και βράβευση πριν από το τζάμπολ- του Παναγιώτη Γιαννάκη στο κλειστό του Πλάτωνα συνοδεύτηκε με μία ιστορική επιτυχία για τον Ιωνικό. Η ομάδα της Νίκαιας κατέβαλε στην παράταση τον Κολοσσό με 86-85 και προκρίθηκε στα Playoffs (ως 8η) της Basket League για πρώτη φορά στην ιστορία της, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό!

Για να το καταφέρει αυτό, βέβαια, ο Ιωνικός χρειάστηκε προηγουμένως να φτάσει μία ανάσα από την αυτοχειρία. Κι αυτό διότι η ομάδα του Άγγελου Τσίκληρα (στο βάπτισμα του πυρός ως πρώτος προπονητής μετά την αποχώρηση του Βαγγέλη Αγγέλου) πέταξε στα σκουπίδια διαφορά 11 πόντων στο 2ο ημίχρονο και 8 στα τελευταία 2,5 λεπτά, πριν επιβιώσει εν τέλει στην παράταση, με τον Sayeed Pridgett να σημειώνει το νικητήριο καλάθι με λέι-απ 4,4’’ πριν από το τέλος και να εξιλεώνεται για ένα καθοριστικό λάθος στο φινάλε του κανονικού αγώνα.

Πέρα από τον παίκτη που έκρινε το παιχνίδι, διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Βασίλης Τολιόπουλος (16), Νίκος Χουγκάζ (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Mustafa Muhaymin (12) και Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (13) για τον Ιωνικό, ο οποίος προηγήθηκε 25-16 στο 12′, διεύρυνε τη διαφορά του μέχρι το +11 (60-49) στο 27′ και διατηρούσε με άνεση ένα μεγάλο προβάδισμα μέχρι το 38′ (77-69). Οι Ρόδιοι δεν είχαν πει όμως την τελευταία κουβέντα.

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΤΟΥ ΚΟΛΟΣΣΟΥ ΣΤΟ 42′!

Ο Κολοσσός ροκάνισε τη διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους και με 0,9’’ να απομένουν ο Artis κέρδισε φάουλ πάνω σε προσπάθεια για τρίποντο, έχοντας κλέψει προηγουμένως τη μπάλα από τον Pridgett (το λάθος που λέγαμε). Ήταν η δεύτερη ισοπαλία στο ματς μετά το 43-43 στο 22’. Ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε και τις τρεις βολές και οδήγησε το ματς στην παράταση, δίχως η ομάδα της Ρόδου να έχει προηγηθεί ούτε μία φορά για 40 λεπτά!

Συνέβη κι αυτό πάντως. Στο 42’ συγκεκριμένα, όταν ο Κολοσσός προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς (80-81). Ο Andric έκανε μάλιστα το σκορ 82-85 με 50,7’’ να απομένουν. Ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε όμως το σκορ (84-85) με 2/2 βολές στα 44’’ και μετά το χαμένο σουτ του Artis, οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μία ευκαιρία. Και δεν την έχασαν. Ο Pridgett “τρύπησε” την άμυνα, σκόραρε με λέι-απ και στην τελευταία επίθεση η ραβέρσα του Andric δεν βρήκε στόχο.

Ο Θοδωρής Ζάρας (24 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος του Κολοσσού και μαζί με τον Dominic Artis (18 πόντοι, 9 ριμπάουντ), τον Mihajlo Andric (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και τον Kerem Kanter (14 πόντοι, 16 ριμπάουντ) ήταν οι παίκτες που προσπάθησαν μέχρι τέλους για το “διπλό”. Στο τέλος της βραδιάς, πάντως, ο Κολοσσός δεν απέφυγε την 6η σερί εκτός έδρας ήττα και τη 10η σε 11 αγώνες μακριά από τη Ρόδο.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 41-37, 62-54, 77-77 (κ.α.), 86-85

ΙΩΝΙΚΟΣ (Τσίκληρας): Pridgett 15 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 13 (8/11 βολές, 1/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Muhaymin 12 (1), Τολιόπουλος 16 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χουγκάζ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 4, Χατζηκυριάκος, Βλάχος, Hollowell 9 (3 τάπες), Holyfield 6.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 2 (5 ασίστ), Artis 18 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Andric 12 (9 ριμπάουντ), Kanter 14 (6/20 σουτ, 2/8 βολές, 16 ριμπάουντ), Μπιλλής 3 (1), Καμαριανός 2, Watson 4, Ζάρας 24 (4/8 τρίποντα, 3/5 δίποντα, 6/6 βολές), Spicer, Αγγελάκος 6 (2).