Ο Βαγγέλης Σακελλαρίου βγήκε μπροστά όταν ο Αρης έδειχνε απειλητικός, καθάρισε την παρτίδα και έτσι χάρισε στον Ιωνικό τη νίκη με 72-65 στο «Σοφία Μπεφόν». Ετσι οι Νικαιώτες έβαλαν φρένο στην κακή πορεία που έκαναν τελευταία, ενώ ο Αρης παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού και το φάντασμα της Α2 τον απειλεί.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες τα έσπασαν και ήταν άστοχες. Ο Αρης βρήκε σκορ κοντά στο καλάθι με τον Ντραγκίσεβιτς και προηγήθηκε 7-10 στο 7΄.11, αλλά ο Ιωνικός απάντησε με 2 τρίποντα από τους Σακελλαρίου και Δημάκο πέρασε μπροστά με 13-12 στο 9΄ και η πρώτη περίοδος έληξε τελικά ισόπαλη 14-14.

Κρεσέντο Ιωνικού και μπλακ άουτ του Αρη

Στην δεύτερη περίοδο ο Ιωνικός πάτησε το γκάζι, ενώ ο Αρης έπαθε «μπλακ άουτ». Οι Νικαιώτες με 5 πόντους από τον Κάλαχαν, 5 από τον Δημάκο και 2 από τον Σάφτενααρ έτρεξαν ένα σερί 12-0 και πήγαν στο 26-14 (13΄.39΄΄).

Ξέσπασμα Αρη με Μπράουν

Ο Αρης συνήλθε λίγο μετά. Εβαλε το πρώτο του καλάθι στην δεύτερη περίοδο στο 14΄.41’’ με τον Μπράουν. Ο Αμερικανός έβαλε άλλους 4 πόντους σερί, ο Σλφτσάκης έβαλε 3, και ο Μόρις έβαλε άλλους 3 με ένα σουτ από τα 6.75μ. και οι Θεσσαλονικείς έκαναν ένα επιμέρους σκορ 12-3 και μείωσαν στους 3 πόντους (29-26 στο 17΄.30’’).

Δεν έμειναν όμως, εκεί. Με τον Μπράουν να συνεχίζει ακάθεκτος (είχε 12π. στην περίοδο αυτή) γύρισαν το ματς και πέρασαν μπροστά με 34-36 στο ημίχρονο. Οι κίτρινοι από το -12 (26-14) έκαναν ένα συνολικό επιμέρους σκορ 22-8!

Στην 3η περίοδο ο Μπράουν… σίγησε. Στην περίοδο αυτή έγινε μάχη και ο Ιωνικός έχοντας ως αιχμή του δόρατος στη επίθεση τον Δημάκο προηγήθηκε 53-50 στο 30’.

Στην 4η περίοδο ο Ιωνικός μπήκε φουριόζος στο παρκέ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 15-8 και πήγε στο +10 (68-58 στο 35΄.43΄΄).

Ο Αρης δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Εκανε την αντεπίθεσή του, έτρεξε ένα σερί 6-0 και μείωσε στους 4 πόντους (64-68 στο 38΄.10΄΄).

Εκεί καθάρισε το ματς ο Σκελλαρίου.  Ο γκαρντ του Ιωνικού πέτυχε το 70-64 στο 39’και ξεκόλλησε τον Ιωνικό.

Στα 47΄΄ ο Νταργκίσεβιτς με 1/2 βολές μείωσε σε 70-65.

Ο Σακελλαρίου στα 17’’ είχε κρύο αίμα, έβαλε 2 βολές και έκανε το 72-65.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 34-36, 53-50, 72-65

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κουταλιανός): Μόμπλεϊ 3, Τζόουνς 8 (8ριμπ.), Μπατής 3 (1), Σακελλαρίου 12 (2τριπ., 3ριμπ., 3ασ.), Σάφτενααρ 6, Κατούφας, Κώττας 4, Δημάκος 19 (3), Σίμπσον 9 (1τριπ., 5ασ,), Κάλαχαν 8 (2).

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 13 (5ριμπ., 7ασ.), Φλιώνης 1, Μιλόσεβιτς 4 (7ριμπ.), Ντραγκίσεβιτς 12, Μόρις 5, Φιτζπάτρικ, Μπράουν 23 (5/9τριπ.), Γκετσεβίτσιους, Σλαφτσάκης 7 (9ριμπ.).