Παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω ακόμα και με 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ βρήκε τις δυνάμεις να επιστρέψει κόντρα στον Ιωνικό και να επικρατήσει εν τέλει με 69-66 στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρησης της 11ης αγωνιστικής για την 6η νίκη του στη Βasket League!

Ο Ιωνικός ήταν η ομάδα που κυριαρχούσε σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ στην πρώτη περίοδο, με την ομάδα της Νίκαιας να είναι εξαιρετικά εύστοχη (43% σε 14 σουτ εντός πεδιάς) και να καταφέρνει να ξεφεύγει τόσο με 8-0 όσο και με 17-10 στη συνέχεια.
To ίδιο τροπάριο μάλιστα όχι απλά συνεχίστηκε αλλά έγινε ακόμα πιο… θανάσιμο στη δεύτερη περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι εκτελώντας με 53% εντός πεδιάς και με 57% από το τρίποντο (4-7) κατόρθωσαν να σταθεροποιήσουν την απόστασή τους πάνω από τους 10 πόντους με αποκορύφωμα το +13 (31-18).

Μετά την ανάπαυλα όμως, ο Δικέφαλος του Βορρά βρήκε το ψυχικό σθένος να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης και με κύριο όπλο την αποτελεσματικότητά του στο σκοράρισμα (21 πόντοι, 9-16 σουτ, 3-6 τρίποντα, 7 ασίστ σε 9 καλάθια) ροκάνιζαν σταθερά τη διαφορά πριν περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με έναν πόντο στις απαρχές της 4ης περιόδου (58-59)!

1.5 λεπτό πριν το τέλος, ο Parker με 2/2 βολές έδωσε μετά από ώρα το προβάδισμα στους οικοδεσπότες, με τον Rivers να πετυχαίνει ένα πολύ δύσκολο καλάθι στη συνέχεια για το 62-63.
Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης «καθάρισε» το ματς με τρίποντο από την αριστερή 45 έπειτα από τρομερή δημιουργία του Μάντζαρη!
Οι γηπεδούχοι μείωσαν άμεσα, αλλά ο Green με ένα iso τρίποντο από την κορυφή τους εκτέλεσε για το 64-69 και αποδείχθηκε ήδη από ντεμπούτο του στη Basket League λίρα εκατό για τους Θεσσαλονικείς!

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-41, 56-63, 66-69

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.