Με τον καλύτερο τρόπο ξεπέρασαν την εντός έδρας ήττα από τον Άρη οι Περιστεριώτες, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ανώτεροι κι επικράτησαν δίκαια των γηπεδούχων, Με αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκαν στο 9-12 και πλέον έχουν ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο για την είσοδο στα πλει οφ. Από την άλλη οι Νικαιώτες προσπάθησαν πάρα πολύ, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο, υποχώρησαν στο 4-16 και η μάχη τους για την παραμονή γίνεται όλο και πιο δύσκολη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Petteway με 21 πόντους με το Μωραΐτη να είναι κομβικός με 15 πόντους και 6 ασίστ και τον Gielo να είναι ακόμη μία φορά διψήφιος με 14 πόντους, Από τον Ιωνικό ξεχώρισε ο αειθαλής Μαυροκεφαλίδης με 30 πόντους και 12 ριμπάουντ και τον Hamilton να ακολουθεί με 13.

Oι δύο ομάδες είχαν καλό ρυθμό στην επίθεση με το Περιστέρι να έχει ισχνό προβάδισμα (5-6). Από εκεί κι έπειτα ο ΓΣΠ με ένα μικρό 0-5 πήρε πλεονέκτημα έξι πόντων (5-11), με τους γηπεδούχους να έχουν την απάντηση, αφού έφτασαν άμεσα στο -1 (12-13). Μάλιστα με σουτ του Μαυροκεφαλίδη οι Νικαιώτες προσπέρασαν για πρώτη φορά με 2 (15-13), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 19-17 υπέρ των «κυανόλευκων»

Το ματς εξακολουθούσε να είναι στον πόντο (22-21) με τον Ιωνικό να ανεβάζει σιγά –σιγά στροφές και να παίρνει αέρα 6 πόντων (27-21) και στα επόμενα λεπτά έφτασε και στο +8 χάρη σε καλάθι του Μαυροκεφαλίδη. Οι φιλοεξνούμενοι κάπου εκεί αντέδρασαν και πλησίασαν στους τρεις (32-29), την στιγμή που λίγα λεπτά αργότερα ισοφάρισαν στους 36 πόντους. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοπορία (39-36)

Νικαιώτες εκκίνησαν φουριόζοι το β’ μέρος και ξέφυγαν με οκτώ πόντους (44-36), ενώ λίγο αργότερα πήραν απόσταση εννιά πόντων (47-38). Οι πάικτες του Tomic αντεπιτέθηκαν και για αρχή μείωσαν στους πέντε (47-42), ενώ τα πράγματα εξελίχθηκαν ακόμη καλύτερα, καθότι έφτασαν στο -1 (50-49). Από εκεί κι έπειτα ο αγώνας πήγαινε καλάθι καλάθι και το Περιστέρι πήρε τα ηνία (56-58), ολοκληρώνοντας μάλιστα την περίοδο στο +5 (58-63).

Οι Πρίγκιπες της Δυτικής όχθης κράταγαν τον έλεγχο (66-70), με το συγκρότημα του Τσίκληρα να προηγείται εκ νέου (71-70). Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ματς ο Ιωνικός πήρε διαφορά τριών πόντων (76-73), αλλά έμεινε άποντος για τρία λεπτά και το Περιστέρι έκανε ένα 0-8 για το 76-81. Δύο βολές του Gray στα 30” έκαναν το 77-83 και κλείδωσαν το νικητή της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-36, 58-63, 82-87

Οι διαιτητές: Πιτσίλκας, Κάρδαρης, Αναστόπουλος