Σ’ ένα από τα κορυφαία ματς της χρονιάς, ο Κόροιβος έκαμψε την αντίσταση του Ρεθύμνου με 102-97 στη δεύτερη παράταση κι ένα σημαντικό βήμα παραμονής στην Stoiximan.gr Basket League. O Μούντι ήταν μια ομάδα μόνος του, “οργιάζοντας” με 44 πόντους, όμως δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα, ενώ έχασε καθοριστικό τρίποντο στο φινάλε. Από πλευράς νικητών, καθοριστικός ήταν ο Κάρσον (20π.), ο οποίος με δικό του τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα της β’ παράτασης, έβαλε μπροστά την ομάδα του, “σκοτώνοντας” τους Κρητικούς. Εξαιρετικός και ο Πόσλεϊ (21π.), που κράτησε “όρθιους” ως το τέλος τους γηπεδούχους.

Το φιλμ

Ο Κόροιβος μπήκε δυνατά με 5-0 στο πρώτο δίλεπτο, ενώ στο 8′ προηγήθηκε 17-12, όμως το Ρέθυμνο αντέδρασε, μειώνοντας στον πόντο στο τέλος του α’ δεκαλέπτου (17-16, 10′). Με καλάθι του Λι στις αρχές της β’ περιόδου, το Ρέθυμνο πέρασε μπροστά με 17-18, όμως σ’ εκείνο το σημείο ο Κόροιβος πάτησε γκάζι και έτρεξε 12-0 σερί για το 29-18 στο 15′, διατηρώντας ένα ασφαλές προβάδισμα στο τέλος του α’ ημιχρόνου (39-32, 20′).

Στην επανάληψη, το Ρέθυμνο προσπάθησε να αντιδράσει, όμως οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλει το παιχνίδι τους κι έτσι μπήκαν με “αέρα” οκτώ πόντων στην δ’ περίοδο (60-52, 30′). Εκεί, με αντεπίθεση διαρκείας, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι 67-65 στο 36, ενώ με καλάθι του Χριστοδούλου ισοφάρισαν σε 69-69 τρία λεπτά πριν το φινάλε. Με τρίποντο του Μούντι, μάλιστα, πέρασαν μπροστά με 71-72 1:14 πριν το τέλος, διατηρώντας το προβάδισμα (75-76) 19” πριν το φινάλε, χάρη σε δύο βολές του Μούντι. Ο Πόσλεϊ με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 76-76 για τον Κόροιβο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, καθώς ο Χριστοδούλου δεν είχε αντιληφθεί ότι ο χρόνος τελείωνε, με αποτέλεσμα να κάνει ένα τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου, δίχως πολλές προσδοκίες.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες έμειναν δίχως σκορ για δύο περίπου λεπτά (77-76, 42′), με τον Κόροιβο να ξεφεύγει με 81-77 δύο λεπτά πριν το τέλος. Το Ρέθυμνο, όμως, απάντησε άμεσα με τρεις βολές του Μούντι για το 81-80 (1:46′ πριν το τέλος’), παραμένοντας σε απόσταση “αναπνοής”  54” πριν το φινάλε. Με ένα μεγάλο τρίποντο, ο Σπυριδωνίδης έκανε το 86-82 33” πριν τη λήξη, με το Ρέθυμνο να παραμένει ζωντανό, κλέβοντας τη μπάλα και με δύο βολές του Μούντι, μειώνοντας στο καλάθι 16” πριν τέλος (86-84). Ο Σπυριδωνίδης έκανε 0/2 βολές κι έτσι με 2/2 από τον Μούντι, το παιχνίδι οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση (86-86, 45′).

Στη β’ παράταση, το Ρέθυμνο ξέφυγε γρήγορα με +5 (86-91, 46′), όμως ο Κόροιβος απάντησε με 5-0 σερί ισοφαρίζοντας σε 91-91 στο 47′. Το Ρέθυμνο προηγούνταν 95-97, όταν ο Κάρσον “μίλησε” με μεγάλο προσωπικό τρίποντο, δίνοντας προβάδισμα και παράλληλα ψυχολογία στον Κόροιβο (98-97), ενώ λίγο αργότερα κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Μούντι. Ο τελευταίος αστόχησε σε τρίποντο ισοφάρισης στο φινάλε κι έτσι οι γηπεδούχοι πήραν μια τεράστια νίκη, η οποία μπορεί να αποδειχθεί καθοριστική για τη μάχη της σωτηρίας.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-32, 60-52, 76-76 (κ.α.), 86-86 (α’ παρ.), 102-97

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Ντικόζι 18 (1), Κάρσον 20 (2), Πόσλι 21 (1), Μιλεντίγεβιτς 2, Κον 5 (1), Σαχπατζίδης 8, Σκουλίδας 2, Σπυριδωνίδης 7 (1), Μπεκρής, Χάινς 15 (2), Φλόρβιους 4.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Άρμστεντ, Ντάνιελς 16, Γκούντγουϊν 6, Κώττας, Χριστοδούλου 6, Μούντι 44 (4), Στεφανίδης, Λι 4, Γιαννόπουλος 12 (4), Μόρισον 9 (1).