O Άρης ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 5-0 στο 3΄, με τον Προμηθέα ν’ αντιδρά και να προηγείται με 8-6 στο 6΄. Συνολικά, πάντως ήταν ένα κακό 1ο δεκάλεπτο, με 2 άστοχες και νευρικές ομάδες. Ενδεικτικά, αναφέρουμε πως το σκορ στο 9΄ ήταν 10-10, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στην λήξη της περιόδου με 15-13, χάρις σε 3 εύστοχες βολές του Μπράουν σχεδόν στην εκπνοή.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο 2ο δεκάλεπτο με τον Προμηθέα να προηγείται σταθερά στο σκορ, χωρίς, όμως, να μπορεί να ξεφύγει, ενώ και οι 2 ομάδες συνέχισαν να είναι άστοχες (10/27 εντός πεδιάς ο Προμηθέας και 9/27 ο Άρης, με τους Πατρινούς να έχουν μόλις 2/14 τρίποντα). Ακόμα κι έτσι, πάντως, με τους φιλοξενούμενους να έχουν επιβάλλει ένα αργό τέμπο, ο Προμηθέας έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι και πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενος με 5 πόντους (30-25).

Στην επανάληψη η ομάδα του Μάκη Γιατρά κυριάρχησε στο παιχνίδι, αφού άρχισε να έχει καλύτερες επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα να είναι πιο εύστοχος και αποτελεσματικός, ενώ, παράλληλα, κατάφερε να δεχθεί μόλις 6 πόντους ολόκληρη την περίοδο. Έτσι το 41-30 στο 25΄ έγινε 51-31 στην λήξη του 3ου δεκαλέπτου, με τον Προμηθέα να «καθαρίζει» ουσιαστικά το παιχνίδι.

Η 4η περίοδος φάνηκε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι (54-37 στο 33΄, 59-42 στο 34΄30΄΄ και 61-45 στο 35΄30΄΄). Η τελευταία αντεπίθεση του Άρη, όμως, κατέβασε την διαφορά στους 6 (63-57 στο 38΄) κι απείλησε τους γηπεδούχους, που απάντησαν με 5 πόντους του Λίποβι κάνοντας το 68-58 38΄΄ πριν το φινάλε. Το τελικό 71-61 σφράγισε τις προσπάθειες των 2 ομάδων, με τους Πατρινούς να φτάνουν, παρά την μέτρια εμφάνιση, στην 6η φετινή τους νίκη στο πρωτάθλημα, και τον Άρη να υποχωρεί στην 12η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-25, 51-31, 71-61.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Λίποβι 8 (2), Μέιερ 12 (1), Μπράουν 14 (1), Τσαϊρέλης, Γκίκας 5 (1) Έλις 8, Χολ 12 (1), Γερομιχαλός 2, Σαλούστρος 7, Σανδραμάνης, Παρκς 3.

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 11 (1), Μπελ 9 (1), Μακ Γκι 8, Χάρις 11 (3), Νταλό 3, Φλιώνης 9 (3), Σλαφτσάκης 2, Τζόουνς 7 (1), Αγγέλου, Βεργίνης 1, Κάιζερ.