Πολύ δύσκολη νίκη πήρε στην έδρα του το Περιστέρι απέναντι στην Κύμη, καθώς κατάφερε να επικρατήσει στην παράταση με 94-93 για την 17η αγωνιστική της φετινής Basket League. Ήρωας για τους νικητές ο 17χρονος Καράμπελας, πολλά παράπονα από τους φιλοξενούμενους για τη διαιτησία της αναμέτρησης.

Εξαιρετικά μπήκε στο παρκέ η Κύμη, η οποία ήταν εξαιρετική στην επίθεση και κατάφερε από πολύ νωρίς στο παιχνίδι να πάρει το προβάδισμα, παρά το γεγονός πως στην άμυνα δεν ήταν το ίδιο καλή εξ’ αρχής (17-31). Ωστόσο, το Περιστέρι δεν τα παράτησε και στη συνέχεια κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να μειώσει τη διαφορά πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν προς τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (39-45).

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μάχονται και στις δύο πλευρές του παρκέ, τους φιλοξενούμενους, όμως, να είναι αυτοί που κράτησαν το προβάδισμα (59-65). Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι, το οποίο οδηγήθηκε στην παράταση (80-80), εκεί όπου με καλάθι του Ζώη Καράμπελα το Περιστέρι πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη με 94-93.

Δεκάλεπτα: 17-31, 39-45, 59-65, 80-80, 94-93 (παρ.).

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (2), Χάροου 18 (2), Γκρέι 7 (1), Αγραβάνης 3 (1), Ντάνιελ, Μουράτος 5 (1), Σκορδίλης 8, Μπεντίλ 27 (1), Καράμπελας 2, Μουρ 14.

Κύμη (Κουτσός): Τουτζιαράκης 6, Σαγκς 24 (2), Ουάσιγκτον 13 (2), Λιούις 14 (2), Ουίλιαμς 11 (3), Πουλιανίτης 3 (1), Τσιάρας, Μαραγκός, Γερομιχαλός, Μητσιμπόνας, Χόρτον 19, Καρινιάουσκας 3 (1).