Ο Κολοσσός είχε και το όνομα και την χάρη σήμερα στην Ρόδο και έριξε «κολοσσιαίο» χαστούκι στην ΑΕΚ, καθώς οι νησιώτες με ηγέτη τον Glynn Watson, επιβλήθηκαν με 79-72 των κιτρινόμαυρων στην 21η Αγωνιστική της Basket League.

O Κολοσσός που μετρούσε 1 νίκη στα 6 τελευταία ματς μέχρι πριν το παιχνίδι με την ΑΕΚ, πήγε στο 8-13 και ονειρεύεται ένα καλό πλασάρισμα στα πλέι οφ.

Η ΑΕΚ από την άλλη, πήγε στο 14-6 και έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην 1η θέση.

Ο Κολοσσός έκανε κατάθεση ψυχής, έτρεξε, πίεσε. Προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους στην 1η περίοδο, αλλά είδε την Ένωση να του γυρίζει το ματς. Δεν πανικοβλήθηκε, όμως, συνήλθε και πήρε την μεγάλη νίκη.

Οι Ροδίτες είχαν 60% στα δίποντα (18/30), 34% στα τρίποντα (9/26), είχαν 18 ασίστ και 10 λάθη μόνο. Ηγέτης όταν η μπάλα έκαιγε στο τέλος ήταν ο Glynn Watson, που καθάρισε στα δύσκολα και τελείωσε το ματς με 25 πόντους.

Σπουδαίος ήταν και ο Kanter (22π., 5ριμπ.).

Η ΑΕΚ είχε 48% στα δίποντα (15/31), αλλά 33% στα τρίποντα (18/27). Κέρδισε κατά κράτος την μάχη στα ριμπάουντ (38 με 12 επιθετικά έναντι 26), αλλά έκανε πολλά και παιδικά λάθη (είχε 16 έναντι μόλις 13 ασίστ) και τα πλήρωσε ακριβά (δέχτηκε 21π. από εκεί).

Από την ΑΕΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Macon (22π., με 4/8τριπ.), αλλά ο Αμερικανός έκανε ένα μοιραίο λάθος στο τέλος και αυτό κόστισε ακριβά στην ομάδα.

Επέλαση Κολοσσού, «εξαφάνιση» της ΑΕΚ

Στο πρώτο 10λεπτο ο Κολοσσός κάλπαζε στο παρκέ, ενώ η ΑΕΚ ήταν «εξαφανισμένη». Οι Ροδίτες έκαναν επέλεση, και η Ένωση έκανε άτακτη υποχώρηση. Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 13-0 στο 4΄.18΄΄, ενώ οι κιτρινόμαυροι πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι στο 4΄.46΄΄. (3ποντο του Macon). Στο 7΄.07΄΄ το σκορ ήταν 22-5 και η διαφορά έφτασε και στους 20 πόντους (30-10 στο 9΄.30΄΄).

Την εικόνα των δυο ομάδων στο πρώτο δεκάλεπτο την αποτυπώνει επ’ ακριβώς η στατιστική. Ο Κολοσσός είχε 6/9διπ., 5/6τριπ., 5 ασίστ και κανένα λάθος, ενώ η ΑΕΚ είχε  1/7διπ., 2/5τριπ., 2 ασίστ και 4 λάθη!

Ξύπνημα της ΑΕΚ με σερί 12-0

Στην 2η περίοδο η ΑΕΚ έδειξε να ξυπνάει, ενώ ο Κολοσσός «βραχυκύκλωσε» και «έβησαν» τελείως οι μηχανές του. Η ΑΕΚ πίεσε στην άμυνα, διάβαζε την αντίπαλη άμυνα, είχε υπομονή, οι Moses, Χρυσικόπουλος βγήκαν μπροστά και έτσι η Ένωση έκανε ένα σερί 12-0 και μείωσε στους 8 πόντους (30-22 στο 14΄.20΄΄).

Ο Κολοσσός ξύπνησε και αντέδρασε και πήγε την διαφορά στους 14 πόντους (41-27 στο 19΄.27΄΄), αλλά η ΑΕΚ έκανε ένα μικρό σερί 4-0 και μείωσε στους 10 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-31).

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Η στατιστική δείχνει το γιατί ο Κολοσσός ήταν κυρίαρχος στο πρώτο 20λεπτο. Οι Ροδίτες Ο Κολοσσός, που είχε ηγέτη τον Kanter (14π.) είχε 9/15διπ., 6/15τριπ., 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη, ενώ πήραν 16π. από τα λάθη της ΑΕΚ, 9π. από αιφνιδιασμούς και πέτυχαν 16π. κοντά στο καλάθι.

Η ΑΕΚ (είχε ως κορυφαίους στο πρώτος μέρος τους Moses με 10π., 3ριμπ., και Macon με 8π., 3ασ.) πήρε μεν τα ριμπάουντ (19 με 5 επιθετικά, έναντι 14), αλλά είχε  6/14διπ., 4/12τριπ., 7/11βολ., 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 8 λάθη!

Μπήκε με φόρα η ΑΕΚ, γύρισε ανάποδα το ματς

H AEK μπήκε με φόρα στο παρκέ στο δεύτερο μέρος. Πίεσε, έκλεινε την άμυνά της προς τα μέσα και έπαιζε με βοήθειες για να περιορίσει τον Kanter. Και το πέτυχε. Στην επίθεση βγήκαν μπροστά οι Macon και Langford. Ο Κολοσσός… κόλλησε, η άμυνα του είχε κενά.

Η ΑΕΚ έκανε έτσι αρχικά ένα σερί 10-0 και έφερε το ματς στο «Χ» (41-41  στο 22΄) και στο 22΄.35΄΄ ο Macon έβαλε την Ένωση για πρώτο φορά μπροστά στο σκορ (43-44) με τρίποντο.

Επιμέρους σκορ 19-4 για ΑΕΚ

Η ΑΕΚ βρέθηκε στο +5 στο 25΄.16΄΄ (45-50) με την Ένωση να έχει ως εκεί ένα επιμέρους σκορ στο 3ο δεκάλεπτο 19-4!

Πήρε μπροστά ο Κολοσσός, ντέρμπι το ματς

Ο Κολοσσός ξύπνησε εκεί, έβαλε τα τρίποντα, έτρεξε και με ηγέτη τον Ζάρα, έκανε ένα επιμέρους σκορ 10-3 και προσπέρασε την ΑΕΚ (55-53 στο 28΄.43΄΄). Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 58-57.

Μάχη σώμα με σώμα

Στην 4η περίοδο έγινε μάχη σώμα με σώμα. Ο Κολοσσός είχε το πάνω χέρι στην αρχή και με μπροστάρη τον Watson προηγήθηκε με 65-61 στο 33΄.55΄΄.

Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 5-0 και πέρασε ξανά μπροστά (65-66 στο 35΄.02΄΄).

Ο Κολοσσός ανταπάντησε με σερί 5-0 και πήγε στο +4 (70-66 στο 36΄.50΄΄).

Καθοριστικά καλάθια Watson

Στο τέλος ο Watson πήρε ξανά φωτιά. Έκανε το 72-68 στο 38΄.01΄΄ και στο 38΄.41΄΄ έβαλε το καλάθι, κέρδισε φάουλ, έβαλε την βολή και έκανε το 75-70 για τους νησιώτες.

Στα 53,5΄΄ ο Langford μείωσε σε 75-72 με 2/2βολές. Στα 33΄΄ ο Watson αστόχησε από τα 6.75μ., αλλά ο Kanter πήρε το μακρινό επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε και φάουλ. Ο Τούρκος είχε κρύο αίμα, έβαλε τις βολές στα 30΄΄ και έκανε το 77-72.

Μοιραίο λάθος Macon

Στα 30΄΄ ο Macon έκανε λάθος πάσα εισαγωγής προς τον Ζήση και η μπάλα βγήκε έξω και πήγε στον Κολοσσό.

Στα 27,5΄΄ ο Watson κέρδισε φάουλ, έβαλε τις 2 βολές και έκανε το 79-72.

Στα 22΄΄ ο Langford αστόχησε από τα 6.75μ. και το ματς τελείωσε εκεί για την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 41-31, 58-57, 79-72.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Ηλίας Καντζούρης): Ξανθόπουλος 7 (1τριπ., 7ασ.), Artis 3 (6ριμπ., 6ασ.), Andric 9 (2), Kanter 22 (3/3βολ., 8.10διπ., 1/2τριπ., 5ριμπ., 1κλεψ.), Μπιλλής, Καμαριανός, Watson 25 (6/7βολ., 5/6διπ., 3/6τριπ., 4ριμπ., 1ασ., 1κλεψ.), Λιάπης, Ζάρας 13 (2), Αγγελάκος

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Moreira 3 (5ριμπ.), Langford 29 (10/13βολ., 2/6διπ., 2/4τριπ., 4ριμπ., 1ασ.), Maciulis, Jankovic, Γκίκας, Macon 22 (2/2βολ., 4/8διπ., 4/8τριπ., 3ριμπ., 5ασ., 2κλεψ.), Κατσίβελης 5 (6ριμπ., 3ασ., 1κλεψ., 1κοψ.), Χρυσικόπουλος 6 (1τριπ., 4ριμπ.), Ζήσης 4 (5ριμπ., 3ασ.), Μαυροειδής, Moses 12 (1τριπ., 6ριμπ.)