Όσα δεν φέρνει ένας αγώνας, τα έφερε ένα δεκάλεπτο στον Κολοσσό. Η ομάδα της Ρόδου “έπνιξε” τον Απόλλωνα με την άμυνά της στο τελευταίο δεκάλεπτο, το κέρδισε με επιμέρους σκορ 20-4 και μετέτρεψε ένα ντέρμπι για γερά νεύρα σε μονόλογο, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στην Basket League με 73-56.

Ο Kenny Williams (19 πόντοι) και οι σχεδόν αλάνθαστοι Stefan Pot (11 πόντοι, 9 ασίστ), Blaz Mesicek (13 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι του Κολοσσού, ο οποίος πέτυχε 43 πόντους και δέχτηκε μόνο 17 το 21’. Οι Ρόδιοι σούταραν με ποσοστό 50,9%, κέρδισαν τις μάχες των ριμπάουντ (35-28), μοίρασαν 22 ασίστ, πήραν 28 πόντους από τον πάγκο τους και κυριάρχησαν καθολικά μετά την ανάπαυλα.

Οι Orlando Coleman (16 πόντοι), Γιώργος Τσαλμπούρης (14 πόντοι) και DeJon Davis (13 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ από τον στατικό Απόλλωνα, ο οποίος κατέρρευσε πλήρως στο 2ο ημίχρονο και ολοκλήρωσε το ματς με ποσοστό 35,2% και περισσότερα λάθη (14) από ασίστ (9).

ΠΑΤΡΙΝΗ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Οι “αχαιοί” ήταν ανώτεροι σχεδόν σε όλο το 1ο ημίχρονο. Ολοκλήρωσαν την 1η περίοδο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (21-25) και 5/8 τρίποντα και στο 14’ δημιούργησαν διαφορά επτά πόντων (25-32), την οποία διεύρυναν ακόμα περισσότερο στην πρώτη επίθεση του 2ου ημιχρόνου (30-39). Κάπου εκεί όμως άρχισε η αντεπίθεση διαρκείας από τους γηπεδούχους.

Ο Κολοσσός απάντησε άμεσα με ένα σερί 11-0, στο 24’ ανέκτησε το προβάδισμα (41-39) για πρώτη φορά μετά το 8’ (19-17) και έκλεισε την 3η περίοδο μπροστά στο σκορ με 53-52. Όλα έδειχναν ότι το ντέρμπι θα συνεχιστεί μέχρι τέλους στη Ρόδο. Μόνο που η ομάδα του Ηλία Καντζούρη είχε διαφορετική άποψη.

Η άμυνα του Κολοσσού έγινε ακόμα πιο πιεστική, ακόμα πιο αποτελεσματική στο 4ο δεκάλεπτο. Τόσο αποτελεσματική, που οι Πατρινοί έκλεισαν την 4η με 1/13 σουτ και μόνο τέσσερις πόντους συνολικά, με συνέπεια ο Κολοσσός να ξεφύγει με 66-54 στο 38’ και με 73-56 στο τελευταίο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 30-37, 53-52, 73-56

Κολοσσός (Καντζούρης): Momirov 2,0 Williams 19 (5/9 τρίποντα, 1/6 δίποντα, 2/3 βολές), Miller 8, Tillie 5 (14 ριμπάουντ), Pot 11 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ξανθόπουλος, Mesicek 13 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Μαργαρίτης 9 (1), Χατζηδάκης 2, Σλαφτσάκης 4.

Απόλλωνας (Βετούλας): Coleman 16 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Τσαλμπούρης 14 (1), Δίπλαρος 6 (2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Davis 13 (3), Thomas, Barefield 4, Τσιακμάς, Διαμαντάκος 3 (6 ριμπάοουντ), Μολφέτας.