Παρά το πολύ κακό 1ο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός άλλαξε εντελώς πρόσωπο στο 2ο και ξεπέρασε το «εμπόδιο» του πολύ επικίνδυνου Κολοσσού, σε αγώνα για την 18η αγωνιστική της Α1 Basketleague Ανδρών.

O Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα 7 πόντων (3-10) με 10-0 σερί, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να το διατηρήσει μέχρι και το τέλος της περιόδου (17-18).

Το «τριφύλλι» παρέμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι και το 13′, με τον Κολοσσό να αντεπιτίθεται και να βρίσκεται στο +8 (32-24), σκοράροντας 10 αναπάντητους πόντους. Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε, μείωσε στον πόντο (32-31), αλλά η ομάδα της Ρόδου πήγε στα αποδυτήρια με την υπέρ της διαφορά στους 7 πόντους (40-33).

Στην 3η περίοδο το παρκέ… «βάφτηκε» πράσινο. Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα τρομερό δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 11-34 και το τελείωσε στο +16 (51-67). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κρατούσαν προβάδισμα 8 πόντων στα πρώτα 3 λεπτά (48-40), με το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη να κάνει 8-0 και να ισοφαρίζει. Στη συνέχεια ο Κολοσσός πέτυχε τρίποντο κι εκεί άρχισε η… «κατηφόρα». Οι «πράσινοι» «έτρεξαν» ένα απίθανο σερί 19-0 στα τελευταία 4 λεπτά της περιόδου παίρνοντας διαφορά ασφαλείας!

Το σερί ωστόσο δε σταμάτησε εκεί. Οι φιλοξενούμενοι, «πατώντας» πάνω στην ανεβασμένη ψυχολογία τους και στην πεσμένη των Ροδιτών από αυτό το 19-0, ξεκίνησαν το τελευταίο δεκάλεπτο με άλλο ένα μικρότερο σερί, 13-0 (51-80). Τουτέστιν, μέτρησαν 32 πόντους χωρίς να απαντηθούν από τους γηπεδούχους! Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα φυσικά. Ο Κολοσσός «έτρεξε» δικό του 8-0 (59-80), αλλά το «νερό είχε μπει στ’ αυλάκι» για το «τριφύλλι», που πήρε τη νίκη με σκορ 64-88 στο «Κλειστό γυμναστήριο Καλλιθέας Ρόδου».

Με αυτόν τον τρόπο, ο Παναθηναϊκός θα παραμείνει στην κορυφή, μόνος προσωρινά, με 1 παιχνίδι περισσότερο από τον Ολυμπιακό (ρεπό αυτήν την αγωνιστική), με ρεκόρ 15-1, ενώ η ομάδα του Ηλία Καντζούρη (10-6) κινδυνεύει να χάσει την 3η θέση από τον Προμηθέα, ο οποίος, αν κερδίσει στον τοπικό ντέρμπι τον Απόλλωνα, θα τον ξεπεράσει και με 2 παιχνίδια λιγότερα.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Καλδίρης, Καρπάνος
Δεκάλεπτα: 17-18, 40-33, 51-67, 64-88.

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Momirov 1, Μαργαρίτης 6, Miller 7, Σλαφτσάκης, Pot 9, Ξανθόπουλος 5, Πράπας 2, Καμπούρης, Μπιλλής, Tillie, Floyd 19, Χατζιδάκης 15.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Παπαγιάννης 11, Κασελάκης 6, White 15, Nedovic 27 (4), Sant-Roos 3, Macon Jr. 16 (4), Καββαδάς 3, Χουγκάζ 7, Evans, Μαντζούκας.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.