Ο Κολοσσός ήταν ο μεγάλος νικητής στο παιχνίδι με τον Προμηθέα (68-61), στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Α1 asketleague ανδρών. Ο Frankamp έκανε ντεμπούτο με την ομάδα της Πάτρας, ωστόσο δεν έκανε εμφάνιση από αυτές που μας συνηθίζει, κάτι που έδειχνε πως δεν έχει ακόμα τον επιθυμητό ρυθμό.

Σε μια μέτρια ποιοτικά 1η περίοδο, η ομάδα που ξεχώρισε ήταν αυτή της Ρόδου, αφού βρήκε καλύτερες επιθετικές επιλογές και δεν επέτρεψε στον Προμηθέα να βρει πολλά καλά σουτ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν μέχρι και με 7 πόντους στο τελευταίο δίλεπτο του δεκαλέπτου (17-10), το οποίο εν τέλει έληξε στο 17-13.

Και η 2η περίοδος κυμάνθηκε στον ίδιο ρυθμό. Ο Κολοσσός «αθόρυβα» ανέβαζε τη διαφορά και κατάφερε να πάρει και διψήφια διαφορά (35-25) στα τελευταία 1:11′. Όπως και το 1ο δεκάλεπτο, έτσι και το ημίχρονο «έκλεισε» με τον Προμηθέα να πετυχαίνει τους τελευταίους 3 πόντους (35-28).

Μέχρι και τα μισά της 3ης περιόδου η ανωτερότητα του Κολοσσού παρέμεινε, αφού διατηρούσα σχετικά εύκολα της διαφορά στους 10 πόντους. Παρ’ όλα αυτά, το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου αντέδρασε, έπαιξε καλή άμυνα και έφτιαξε και την επίθεσή του, καταφέρνοντας να «ροκανίσει» τη διαφορά στους 4 στη λήξη του δεκαλέπτου (50-46).

Ο Ηλίας Καντζούρης είδα τη διαφορά του να εξανεμίζεται σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, με τον Προμηθέα να περνάει μπροστά με 3 διαδοχικά τρίποντα (52-55). Με σερί 8-0 όμως, οι Ροδίτες «έφεραν τούμπα» το ματς και βρέθηκαν στο +5 (60-55) με κάτι παραπάνω από 3 λεπτά ν’ απομένουν. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (60-59) και το παιχνίδι «οδηγήθηκε» στο μοτίβο των βολών, εκεί όπου ο Κολοσσός Ρόδου «σφράγισε» τη νίκη με 68-61.

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Κάρδαρης, Ζακεστίδης.

Δεκάλεπτα: 17-13, 35-28, 50-46, 68-61.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Momirov, Williams 10, Miller 13, Σλαφτσάκης 3, Pot 13, Πράπας, Καμπούρης, Μαργαρίτης 12, Μπιλής 4, Tillie, Floyd 11, Χατζηδάκης 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Grant 13, Gaddy 5, Δ. Αγραβάνης 14, Simpson 12, Λάγιος 2, Πλώτας, Andric 6, Βασιλείου, Γ. Αγραβάνης 1, Frankamp 8 (0/7 τρίποντα), Μπαζίνας, Τανούλης.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.