Ο Κόροιβος ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι απέναντι στον πρωτοπόρο Κολοσσό, καταφέρνοντας να πάρει από νωρίς το προβάδισμα στο παιχνίδι, αφού στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγούταν με οκτώ πόντους (22-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την ομάδα της Αμαλιάδας να κρατάει τη διαφορά των οκτώ πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο (43-35).

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μπήκε με τη διάθεση να γυρίσει το παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει στους πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-52). Στην τελευταία περίοδο ο Κολοσσός γύρισε το παιχνίδι, ωστόσο ο Κόροιβος συνέχισε να παλεύει για την πρώτη του νίκη φέτος και τα κατάφερε, αφού δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς ο Πόσλεϊ κατάφερε να σκοράρει τρίποντο και να δώσει την νίκη στην ομάδα του (79-76).

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-35, 57-52, 79-76.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι απέναντι στην Κύμη πολύ δυναμικά και χωρίς διάθεση να δυσκολέψει τον εαυτό του. Γι΄αυτό και στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρισκόταν μπροστά για εννιά πόντους (24-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έδειξε πως δεν θα είναι εύκολη η νίκη για τον ΠΑΟΚ, αφού κατάφερε μέχρι το ημίχρονο να μειώσει τη διαφορά στους έξι πόντους (45-39).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν από την αρχή συγκεντρωμένος και αυτό τον βοήθησε να «ανοίξει» τη διαφορά, φτάνοντάς την στους έντεκα πόντους με το τέλος της τρίτης περιόδου (70-59). Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ κράτησε την διαφορά που είχε ήδη φτιάξει, ενώ η Κύμη δεν μπορούσε να πάρει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι, δεχόμενη την ήττα από τους Θεσσαλονικείς (94-83).

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 45-39, 70-59, 94-83.

ΚΙ ΑΛΛΗ ΗΤΤΑ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Ο Πανιώνιος με τον Βαγγέλη Ζιάγκο στον πάγκο του πλέον, υποδέχθηκε τον Προμηθέα με σκοπό να κάνει ένα καινούργιο ξεκίνημα. Ωστόσο αυτό δεν ήταν δυνατό, αφού ο Προμηθέας έχει αποδείξει ότι είναι μία πολύ καλή ομάδα κι έτσι στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τρεις (17-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας συνέχισε την καλή του εμφάνιση και κατάφερε να πάει στο ημίχρονο προηγούμενος ξανά (37-42).

Στο δεύτερο ημίχρονο, συνεχίστηκε το ίδιο… μοτίβο στο παιχνίδι, με τον Προμηθέα να έχει την πρωτοβουλία και να είναι αυτός που βρισκόταν όλο και πιο κοντά στην νίκη, ανοίγοντας κι άλλο τη διαφορά (55-66). Ο Πανιώνιος δεν είχε τις δυνάμεις να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι και περιορίστηκε απλά στο να μειώσει τη διαφορά της ήττας (80-87).

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-42, 55-66, 80-87.

ΔΥΣΚΟΛΑ Η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα απέναντι στο Ρέθυμνο καλύτερα από τον αντίπαλό της, καταφέρνοντας να πάρει ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο (17-12). Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ συνέχισε με την ίδια συγκέντρωση και κατάφερε να αυξήσει για ακόμα δύο πόντους το προβάδισμά της πριν το ημίχρονο (37-30).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, το Ρέθυμνο μπήκε… σεληνιασμένο και κατάφερε να κάνει μία τρομερή ανατροπή, παίρνοντας μάλιστα, και προβάδισμα πέντε πόντων, πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο (56-61). Η ΑΕΚ ωστόσο, δεν ήταν διατεθειμένη να χάσει το ματς και παίζοντας καλή άμυνα κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα και να πάρει τελικά την νίκη απέναντι στην ομάδα του Νίκου Βετούλα (81-74).

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 37-30, 56-61, 81-74.