Έπειτα από 1 χρόνο, 11 μήνες, 5 ημέρες και 19 συνεχόμενες ήττες στο μεσοδιάστημα, ο Άρης κέρδισε ξανά αγώνα εκτός έδρας στην Basket League! Το κατάφερε στη Λάρισα, όπου επικράτησε της ομώνυμης ομάδας με 88-84 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής, σημειώνοντας μία νίκη-οξυγόνο σε μία περίοδο γεμάτη προβλήματα.

Με αυτή τη νίκη οι “κίτρινοι” δεν έβαλαν τέλος μόνο σε ένα σερί 19 ηττών μακριά από το Αλεξάνδρειο, αλλά και στο φετινό των δύο συνεχόμενων χαμένων αγώνων. Ένα σερί που ναι μεν είναι μικρό, στάθηκε όμως αρκετό ώστε να μεγεθύνει τα εξωαγωνιστικής φύσης προβλήματα που υπάρχουν στην ομάδα του Σάββα Καμπερίδη εδώ και καιρό.

ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΟ ΜΑΤΣ ΟΙ ΣΛΑΦΤΣΑΚΗΣ, ΚΟΥΖΕΛΟΓΛΟΥ

O Δημήτρης Σταμάτης και ο Mario Chalmers (13 πόντοι) σημείωσαν τα πιο καθοριστικά σουτ του αγώνα (αμφότεροι τρίποντα) στα τελευταία 65 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, κάνοντας το σκορ 82-88 με 24,3” να απομένουν, εντούτοις τρεις άλλοι παίκτες ήταν αυτοί που κράτησαν όρθιο τον Άρη (3-3) στη Λάρισα. Ο Jamal Shuler (πέτυχε και τους 18 πόντους του στο 2ο ημίχρονο) και οι Κουζέλογλου (15 πόντοι), Σλαφτσάκης (12 πόντοι, 4 κλεψίματα), οι οποίοι άλλαξαν τις ισορροπίες του αγώνα με την ταυτόχρονη παρουσία τους στο παρκέ μετά την αποχώρηση του Dragicevic με τραυματισμό στο δεξί πόδι μόλις 1’14” μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου.

Όπως είχε συμβεί και στο πρώτο παιχνίδι που κέρδισε ο Άρης στο πρωτάθλημα (στο Αλεξάνδρειο με τον Ηρακλή), οι δύο Έλληνες φόργουορντ έδωσαν πάλι τη λύση με την ικανότητά τους στην άμυνα με αλλαγές. Παράλληλα, ο Σλαφτσάκης πέρασε και χειροπέδες στον Brandon Russ. Ο Αμερικανός άσος της Λάρισας έβαλε 18 πόντους με 7/8 σουτ στο πρώτο μισό της αναμέτρησης και είχε μόνο 2 (με 1/4 σουτ) στο 2ο. Δεν είχαν τυχαία +24 και +14 αντίστοιχα στο δείκτη “+/-” ο Κουζέλογλου και ο Σλαφτσάκης…

Η Λάρισα (1-5), από τη μεριά της, έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να σημειώσει τη δεύτερη νίκη της. Σε ένα ματς στο οποίο μάζεψε 19 ριμπάουντ παραπάνω (40-21) και είχε 12/30 τρίποντα, η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ τα έκανε θάλασσα στα τελευταία λεπτά και πλήρωσε ακριβά τα 22 λάθη της (διπλάσια από αυτά του Αρη), κι ενώ είχε κατορθώσει να ξεπεράσει γρήγορα το κακό ξεκίνημα στο ματς.

ΤΑ ΔΥΟ “ΚΙΤΡΙΝΑ” ΣΕΡΙ

Ο Rush (20 πόντοι), ο Webb III (15 πόντοι, 15 ριμπάουντ) και ο Brown (14 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Λίνου Γαβριήλ, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-9 στο 3’ και με 3-13 στο 4’, αλλά συνήλθε γρήγορα, προσπέρασε με 26-25 στο 12’, ξέφυγε με 37-30 στο 15’ και είχε διαρκώς το προβάδισμα μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου.

Ο Άρης ισοφάρισε έπειτα από ώρα στο σκορ στο 24’ (53-53) και προηγήθηκε με 56-58 λίγες επιθέσεις μετά, ωστόσο ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων τους έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα στο παιχνίδι με 75-66 στο 32’. Οι “κίτρινοι” δεν άφησαν πάντως τη Λάρισα να ξεφύγει περισσότερο, καθώς απάντησαν με 8 διαδοχικούς πόντους και στο τέλος έκαναν και το πιο καθοριστικό σερί στον αγώνα, ένα 0-10 από το 37’ έως το 39’, μετατρέποντας το 82-78 σε 82-88.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 47-42, 68-66, 84-88

ΛΑΡΙΣΑ (Γαβριήλ): Brown 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Goodwin 3, Webb III 15 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Rush 20 (5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Μούρτος 1, Smith 12 (3/11 σουτ, 4 λάθη), Berry 8 (1), Καμπερίδης 5 (1), Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 6 (2).

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Shuler 18 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Κουζέλογλου 15 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Chalmers 13 (2), Dragicevic 11 (5/6 δίποντα), Decosey 6, Σταμάτης 6 (2), Σλαφτσάκης 12 (4 κλεψίματα), Φλιώνης, Χαριτόπουλος 5 (1), Σιδεροηλίας, Little 2.