Με την τριάδα των Maric, Krubally και Moody να είναι σε τρομακτική βραδιά και να τελειώνει τον αγώνα με 56 κοινούς πόντους, 20 ριμπάουντ αλλά και 18 ασίστ, η Λάρισα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Απόλλωνα Πατρών με 83-74 για την 24η στροφή της Basket League και φτάνοντας τους 31 βαθμούς σε ένα ή δύο ματς λιγότερα από τους διεκδικητές της έκανε ένα μεγάλο βήμα εισόδου στα φετινά Playoffs!

Μετά από ένα ημίχρονο όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε ποτέ να ξεφύγει σημαντικά (υπήρξαν συνολικά 20 αλλαγές στο σκορ αλλά και 7 ισοφαρίσεις), η Λάρισα κατάφερε να μπει πολύ πιο δυναμικά μετά την ανάπαυλα και βρίσκοντας πολλές επαφές και σκληρό παιχνίδι στην αντίπαλη ρακέτα (12 δίποντα, 3 κερδισμένα φάουλ για βολές, 5 επιθετικά ριμπάουντ) άρχισαν να ξεφεύγουν σταδιακά και στο σκορ και να φτάσουν τόσο στο +5 (τρεις φορές) όσο και στο μάξιμουμ του +6 (49-43).
Ωστόσο, η ικανότητα του Απόλλωνα από την περίμετρο (4-7 τρίποντα) τον κρατούσε πάντα πολύ κοντά στο σκορ, με τη διαφορά αφενός να μην ξεπερνάει το φράγμα των 6 πόντων και αφετέρου να μένει κοντά στο καλάθι μέχρι και το φινάλε της 3ης περιόδου.

Οι Θεσσαλοί όμως μπήκαν με… φόρα στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και ευστοχώντας στα 3 από τα πρώτα 4 σουτ τους (στη συνέχεια, 4-5 σουτ) κατόρθωσαν με ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 7-0 να αγγίξουν για πρώτη φορά στη βραδιά και διψήφια απόσταση (+10, 68-58), ενώ μέχρι και το 33ο λεπτό η διαφορά έμεινε σε αυτήν την υπόσταση!
Σε αυτό όμως, το σημείο, οι Αχαιοί βρήκαν τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα και μέσα σε 1.5 λεπτό κατόρθωσαν να γυρίσουν στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας με ένα σύντομο 2-8 σερί μετά τα… όργια των McLean, Simmons και Davis στους 5 πόντους (75-70) και να βάλουν… φωτιά στο ματς!

Tότε όμως, 2 βολές αλλά και ένα μεγάλο καλάθι από τον βραχύσωμο Moody επανέφερε τη τάξη στο +9 (79-70) και «καθάρισε» εν ολίγοις το ματς…

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-38, 61-58, 83-74
Λάρισα (Τακιανός): Hudson 12 (1), Krubally 18 (3), Καράμπελας 7 (2), Maric 25, Moody 15 (1), Τσαϊρέλης, Παπαντωνίου 6 (2), Berzins
Απόλλων (Βετούλας): Μπόγρης 4, Τσαλμπούρης 12 (2), Simmons 7, Δίπλαρος 18 (4), McLean 7 (1), Τσιακμάς, Ζούμπος, Davis 21 (4), Mήτρου Λονγκ 5

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.