Η Λάρισα άρχισε νικηφόρα τη νέα χρονιά στην Basket League και το οφείλει στον Jay Threatt. Ο βραχύσωμος γκαρντ έβαλε όλα τα κρίσιμα καλάθια του αγώνα και βοήθησε τους Θεσσαλούς να νικήσουν τον Κολοσσό 81-77 στην παράταση.

Ο Threatt (17 πόντοι) ήταν αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση με σουτ 5,4’’ πριν από τη λήξη, ενώ στο έξτρα πεντάλεπτο έβαλε το γκολ-φάουλ που έκανε το σκορ 79-74 και λίγο αργότερα τις βολές που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Ο Θοδωρής Ζάρας πέτυχε 15 από τους 20 πόντους του στο 1ο δεκάλεπτο, ενώ πολλή δουλειά κάτω από τα καλάθια έκανε και ο Ousman Krubally, βοηθώντας τη Λάρισα να σαρώσει τα ριμπάουντ (48-34) και να φτάσει στη νίκη, παρά τα 23 λάθη που έκανε.

Οι Miller (13 πόντοι), Tillie (13 πόντοι), Momirov (12 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Κολοσσού, που έβαλε 10 τρίποντα, αλλά είχε 7/17 ελεύθερες βολές και ολοκλήρωσε το παιχνίδι χωρίς τον Ηλία Καντζούρη, λόγω της αποβολής του με δεύτερη τεχνική ποινή στο 4ο δεκάλεπτο.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του ματς, ο Ζάρας πέτυχε τους πρώτους 12 πόντους των Θεσσαλών και 15 από τους πρώτους 18, βοηθώντας τους να προηγηθούν με 18-11 στο 6’. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ξεμάκρυνε ακόμα περισσότερο στο 16’ (38-26), ωστόσο ο Κολοσσός “επέστρεψε” και 3’37’’ πριν από τη λήξη προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς (61-62).

Λίγο αργότερα οι Ρόδιοι έκαναν το σκορ 61-65 και 1’42’’ πριν από το τέλος ξέφυγαν με 63-68 -και το επιμέρους σκορ στην 4η περίοδο να “γράφει” 4-17. Όλα όμως κρίθηκαν στο φινάλε. Η Λάρισα μείωσε στον πόντο (67-68) και με 10,5’’ να απομένουν ο Tillie είχε 1/2 βολές. Ο Παπανικολόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ για την τελευταία επίθεση, έδωσε τη μπάλα στον Threatt και αυτός με σουτ μέσης απόστασης στα 5,4’’, έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η νευρικότητα ήταν εμφανής και στις δύο ομάδες. Στο 1’37’’ ο Krubally έβαλε το πρώτο καλάθι στην παράταση (74-70), αλλά το ματς το “καθάρισε” ο Threatt, με τη βοήθεια του Span. Με το σκορ 75-74 ο Σλοβένος έκανε το κλέψιμο του ματς έστειλε την μπάλα στον Αμερικανό γκαρντ, που έκανε το σκορ 79-74 με γκολ-φάουλ στα 10,6’’.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 59-51, 69-69 (κ.α.), 81-77

Λάρισα (Παπανικολόπουλος): Threatt 17 (5/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 λάθη), Krubally 6 (2/10 σουτ, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Τσαϊρέλης 3, Ζάρας 20 (5/5 τρίποντα), Fortune 5 (1), Washington 4, Hudson 11, Σπυρόπουλος 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σαχπατζίδης 2, Span 4 (6 ασίστ), Καράμπελας 2.

Κολοσσός (Καντζούρης): Momirov 12 (2), Williams 8 (2), Miller 13 (6/8 δίποντα, 4 μπλοκ), Tillie 13 (1 τρίποντο, 5 λάθη), Pot 3, Ξανθόπουλος 7 (1 τρίποντο, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα), Mesicek 7 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Μαργαρίτης 9 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπιλλής, Σλαφτσάκης 5 (1).