Η ομάδα που “καιγόταν” για τη νίκη, την πήρε στο κλειστό της Νεάπολης. Η Λάρισα ήταν ανώτερη, προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά στο 1ο ημίχρονο και νίκησε δίκαια τον Κολοσσό 82-73 για τη 17η αγωνιστική της Basket League, παίρνοντας έτσι μεγάλη βαθμολογική ανάσα έπειτα από τρεις σερί ήττες.

Οι Αμερικανοί έκαναν τη διαφορά υπέρ της Λάρισας (5-12). Οι Ken Brown (18 πόντοι, 6/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Jerry Smith (16 πόντοι, 6/10 σουτ), DeVaughn Washington (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Brandon Rush (13 πόντοι) και οι Washpun, Gordon πέτυχαν μαζί 74 από τους 82 πόντους της θεσσαλικής ομάδας, η οποία τελείωσε το ματς με 11/23 τρίποντα, 9 ριμπάουντ παραπάνω (33-24) και δεν είδε ούτε για ένα δευτερόλεπτο την πλάτη του αντιπάλου της.

Από τη μεριά του Κολοσσού (6-11), που υπέστη την 3η σερί ήττα του και την 8η σε 9 αγώνες μακριά από τη Ρόδο, ο Θοδωρής Ζάρας (20 πόντοι) και ο Kerem Kanter (15 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν ακόμα και οι Mihajlo Andric (12), Βασίλης Ξανθόπουλος (10 πόντοι, 7 ασίστ).

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΛΕΠΤΟ Η ΛΑΡΙΣΑ

Η Λάρισα μπήκε πιο δυναμικά στο κλειστό της Νεάπολης, προηγήθηκε 14-6 στα μέσα της πρώτης περιόδου και στο 7’ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (20-10). Μετά το 0-8 του Κολοσσού που έκλεισε τη ψαλίδα στη μία κατοχή (20-18 στο 11’), ο Jerry Smith απάντησε με ένα δίλεπτο… σόλο και με 10 συνεχόμενους πόντους έκανε μόνος του το σκορ 30-18 στο 13’.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ξέφυγε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά στο 17’ (37-21), εκμεταλλευόμενη στο έπακρο τα πολλά λάθη των Ρόδιων (10), τα οποία της προσέφεραν 12 πόντους. Τα σκαμπανεβάσματα, πάντως, είχαν και συνέχεια. Ο Κολοσσός έβγαλε άμεσα αντίδραση, με σερί 0-10 έκανε το σκορ 37-31 στο 19’, αλλά οι Θεσσαλοί έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα εννέα πόντων (42-33), άρχισαν το δεύτερο με διαδοχικά τρίποντο και στο 22’ η διαφορά εκτινάχθηκε στο +15 (48-33).

Όπως συνέβη και στο 1ο ημίχρονο, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη “επέστρεψε” γρήγορα στο ματς, καθώς με ένα επιμέρους 10-21 πλησίασε στους τέσσερις πόντους (58-54) στο 29’. Ωστόσο, η Λάρισα απομακρύνθηκε ξανά… Αφού έκλεισε την 3η περίοδο με τέσσερις διαδοχικούς πόντους (62-54), η θεσσαλική ομάδα ξέφυγε πάλι με 13 πόντους διαφορά στο 35’ (75-62) και την κράτησε σφιχτά στα χέρια της μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 42-33, 62-54, 82-73

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Brown 18 (6/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Washington 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Rush 13 (3), Κώττας 6, Washpun 9, Smith 16 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Καμάρας, Καμπερίδης, Μούρτος, Παπαδάκης 2, Gordon 4 (6 ριμπάουντ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Artis 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Andric 12 (2), Μπιλλής, Ζάρας 20 (4/5 τρίποντα, 2/4 δίποντα, 4/4 βολές), Spicer 4, Καμαριανός, Ξανθόπουλος 10 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Watson 5 (1), Kanter 15 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Αγγελάκος.