Η Λάρισα και ο ΠΑΟΚ ήρθαν ισόπαλοι 79-79 σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στην Θεσσαλία. Το «Χ» διαμόρφωσε με τρίποντο buzzer beater o Jermaine Love, o οποίος ήταν ο κορυφαίος παίκτης του ΠΑΟΚ και τελείωσε το ματς με 27 πόντους.

Η Λάρισα ξεκίνησε με φόρα το ματς. Αρχισε τον βομβαρδισμό από τα 6.75μ. στο πρώτο δεκάλεπτο, έβαλε 6 τρίποντα, έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ και προηγήθηκε με 20-9 στο 7’.41’’. Εκεί ο Κώστας Μέξας πήρε το πρώτο του τάιμ άουτ, «αγρίεψε» τους παίκτες του, αλλά τίποτα.

Η Λάρισα συνέχισε να κυριαρχεί και ο ΠΑΟΚ δεν έδειχνε σημεία αντίδρασης και έτσι οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν με 28-13 στο 10΄.

Στην δεύτερη περίοδο ο Herndon βγήκε μπροστά, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 37-31, αλλά η Λάρισα δεν καταλάβαινε τίποτα και ήταν στο +11 στην λήξη του πρώτου μέρους (44-33).

Οι Θεσσαλοί πήγαν στο +15 στο 22’ (48-33), αλλά εκεί ο «Δικέφαλος» πήρε μπροστά με ηγέτη τον Love που πήρε το όπλο του και δεν έλεγε να σταματήσει τις ριπές. Οι Θεσσαλονικείς έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 25-9 από το 22’ (48-33) ως το 30΄και στο 30΄ ήταν μπροστά στο σκορ με 58-57.

Στην 3η περίοδο ο ΠΑΟΚ έδειξε να έχει το προβάδισμα. Προηγήθηκε με 71-68, αλλά η Λάρισα με μπροστάρη τον Παπαδάκη (2 τρίποντα στο διάστημα αυτό) έκανε ένα σερί 9-0 και προηγήθηκε με 77-71.

Στο τέλος, όμως, ο ΠΑΟΚ έκανε την μεγάλη αντεπίθεση, γύρισε το ματς και πήρε το «Χ» (79-79) με το τρίποντο του Love στην εκπνοή.

Από τον ΠΑΟΚ πέρα από τον Love καλή εμφάνιση έκαναν και οι Herndon (12π.), Παπαντωνίου (13π.).

Από την Λάρισα κορυφαίος ήταν ο Παπαδάκης, που πέτυχε 17 πόντους με 5 τρίποντα, ενώ σπουδαίο ματς έκανε και ο Goodwin (17π.).

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 44-33, 57-58, 79-79

ΛΑΡΙΣΑ: Brown 11 (2), Goodwin 17, Webb 9 (3), Rush 13 (3), Κώττας, Smith 10, Καμπερίδης, Μούρτος 2, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 17 (5).

ΠΑΟΚ: Beech 5 (1), Herndon 12, Love 27 (3), Griffin 6 (2), Μαργαρίτης 4, Κακλαμανάκης 9, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 13 (1), Turner 3, Mitrou-Long.