Η Λάρισα «πέταξε στα σκουπίδια» το διψήφιο προβάδισμά της, βρέθηκε πίσω μέχρι και 5′ πριν το τέλος του αγώνα, αλλά είχε τα ψυχικά -και ψυχολογικά- αποθέματα να επιστρέψει στο ματς και εν τέλει να επικρατήσει του Προμηθέα (84-77), «σφραγίζοντας» την είσοδό της στα play-offs της Α1 Basketleague ανδρών.

Ο Προμηθέας μπήκε στο παιχνίδι αρκετά πιο δυναμικά απ’ τη Λάρισα και ευτύχησε να προηγηθεί ακόμη και με 9 (2-11). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι έβγαλαν την αντίδραση που περίμενε ο κόσμος τους και από το 6-13 ανέτρεψαν την κατάσταση με σερί 11-0, πηγαίνοντας στο +4 (17-13), ενώ το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 19-16.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού «πάτησε» πάνω σε αυτό το μομέντουμ που απέκτησε στο τελευταίο πεντάλεπτο της 1ης περιόδου και έκανε μια εξαιρετική 2η περίοδο. Η διαφορά ανέβαινε σιγά σιγά, η οποία έφτασε μέχρι και τους 14 στη λήξη του ημιχρόνου (44-30). Στο 2ο δεκάλεπτο η Λάρισα μέτρησε 5/9 τρίποντα, ενώ «κατατρόπωσε» στα ριμπάουντ τους Πατρινούς με 15-4, δύο πράγματα που έκαναν τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο.

Σε μια αρκετά ισορροπημένη 3η περίοδο, ο Προμηθέας μπόρεσε να επιστρέψει στο σκορ και σε ορισμένα σημεία κατάφερε να κάνει το παιχνίδι του, χωρίς πάντως να κρατήσει για πολύ διάστημα. Η ομάδα της Πάτρας μείωσε στους 8, ξαναέχασε τη Λάρισα στους 14, ωστόσο «έκλεισε» το δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ με μονοψήφια διαφορά (61-52).

Το άγχος και η αγωνία στο 4ο δεκάλεπτο «χτυπούσαν κόκκινο», αφού αμφότερες είχαν από ένα καλό πεντάλεπτο. Συγκεκριμένα, στο 1ο οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα επί μέρους σκορ 5-17 και πέρασαν μπροστά μετά από 30′ παιχνιδιού (66-69), αλλά οι Θεσσαλοί είχαν απάντηση. Παίρνοντας ώθηση απ’ την ψυχολογία τους, μετέτρεψαν το -3 σε +4 (73-69), με το προβάδισμα αυτό των 4-5 πόντων να τους βάζει σε θέση ισχύος στο τελευταίο λεπτό. Το καλάθι του Hudson που έκανε το σκορ 80-73, έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στους γηπεδούχους, αφού όσο και να προσπαθούσε ο Προμηθέας, η Θεσσαλική ομάδα είχε την ψυχραιμία να «τελειώσει» το ματς με τις βολές της (84-77).

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Κάρδαρης, Αγραφιώτης.

Δεκάλεπτα: 19-16, 44-30, 61-52, 84-77.

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Hudson 7, Krubally 8 (10 ριμπάουντ), Καράμπελας 7, Μaric 13, Moody 11, Τσαϊρέλης 12, Βησσαρίου, Green, Αστεριάδης, Ζάρας 15 (3 κλεψίματα), Παπαντωνίου 5, Berzins 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Grant 4, Αγραβάνης Δ. 12, Γκίκας 13, Andric 11, Frankamp 6, Hunt, Αγραβάνης Γ. 11, Simpson 20 (4), Λάγιος, Βασιλείου, Τανούλης.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.