Αυτή η Λάρισα δεν σταματάει να μας εκπλήσσει. Μετά την επιβλητική εμφάνιση στον 1ο μικρό τελικό της Basket League, η ομάδα του Φώτη Τακιανού βρήκε τον τρόπο να κερδίσει και το 2ο. Πώς; Ανέτρεψε διαφορά 21 πόντων στο 2ο ημίχρονο και πήρε τη νίκη επί του Προμηθέα με 88-84 χάρις σε τρίποντο του Stefan Moody 17,6’’ πριν από τη λήξη!

Ο Moody (20 πόντοι) ένας από τους πέντε παίκτες που πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων για τη Λάρισα, μαζί με τους Hudson (15), Maric (13), Green (12) και Krubally (11), οι οποίοι βοήθησαν να επιστρέψει από το -21 του 1ου ημιχρόνου και να κάνει το 2-0 στη σειρά. Από πλευράς Προμηθέα, που είχε το προβάδισμα σε πάνω από τα 3/4 της αναμέτρησης, αλλά στο τέλος υπέστη την 5η σερί ήττα του, τρομερή εμφάνιση έκανε ο Γιώργος Τανούλης (το μόνο κέρδος των Πατρινών από το ματς), που ήταν και ο 1ος σκόρερ με 19 πόντους. Πολύ καλός ήταν επίσης ο Trevis Simpson (16 πόντοι).

Ο MVP

Ποιος άλλος; Ο Stefan Moody φυσικά. Ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ πέτυχε 20 πόντους με 8/12 σουτ, μοίρασε 8 ασίστ, μάζεψε 6 ριμπάουντ και πάνω απ’ όλα έβαλε το νικητήριο σουτ της αναμέτρησης.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Σε ένα σουτ. Η Λάρισα βρισκόταν πίσω στο σκορ με 83-84 στο τελευταίο λεπτό, όταν ο Moody ευστόχησε σε τρίποντο με 17,6’’ να απομένουν για τη λήξη, κι ενώ μερικές στιγμές νωρίτερα οι Θεσσαλοί είχαν ανανεώσει τέσσερις φορές την κατοχή με επιθετικά ριμπάουντ, έπειτα από ισάριθμα χαμένα λέι-απ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Ο Προμηθέας δυσκολευόταν να χάσει σουτ στην 1η περίοδο. Οι Πατρινοί πέτυχαν 36 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο, έχοντας 7/8 δίποντα, 6/7 τρίποντα και 4/4 ελεύθερες βολές! Από εκεί και πέρα όμως είχε 3/17 τρίποντα (2/14 στο 2ο ημίχρονο). Συν τοις άλλοις, η Λάρισα κέρδισε για δεύτερο ματς τα ριμπάουντ (40-31), παρότι μάζεψε μόνο δύο στο 1ο δεκάλεπτο!

Ο Προμηθέας ήταν καταιγιστικός στο 1ο δεκάλεπτο, καθώς έχασε μόνο δύο από τα 15 σουτ που επιχείρησε και μετά το πρόσκαιρο προβάδισμα της Λάρισας στο 5’ (15-14), δημιούργησε διαφορά 10 πόντων στο 8’ (18-28) και την ανέβασε μέχρι τους 17 στο 10’ (19-36). Οι Πατρινοί συνέχισαν σε αυτό το τέμπο και στη 2η περίοδο, προηγήθηκαν με 21-40 στο 12’ και απομακρύνθηκαν ακόμα και με +21 στο 16’ (30-51), πριν κάνουν οι Θεσσαλοί το ξέσπασμά τους. Με απαρχή ένα σερί 15-0, η Λάρισα έριξε τη διαφορά μέχρι τους έξι πόντους στο 20’ (45-51) και στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι άρχισε να αλλάζει εικόνα.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν μέχρι τους τέσσερις πόντους (62-66 στο 25’) και στο 29’ ισοφάρισαν το σκορ (71-71), αλλά το προβάδισμα άργησαν να το ανακτήσουν. Συνέβη πάντως στο 35’, όταν ο Moody έκανε το σκορ 81-79 με λέι-απ στο transition. Στο τέλος ο Αμερικανός ήταν και αυτός που χάρισε στη Λάρισα τη νίκη με τρίποντο της νίκης 17,6’’ πριν από τη λήξη, αφού στην επόμενη επίθεση ο Simpson ήταν άστοχος σε τρίποντο και ο Hudson “καθάρισε” το ματς με 2/2 βολές στα 4”.

Οι διαιτητές: Παπαπέτρου, Μάνος, Θεονάς

Τα δεκάλεπτα: 19-36, 45-53, 71-73, 88-84

Λάρισα (Τακιανός): Hudson 15 (6/8 βολές, 3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Krubally 11, Καράμπελας 9 (1), Maric 13 (2/2 βολές, 4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 λάθη), Moody 20 (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη) -Τσαϊρέλης 4, Green 12 (2), Παπαντωνίου, Berzins 4.

Προμηθέας (Γιατράς): Αγραβάνης Δ. 6, Γκίκας 9 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 λάθη), Simpson 16 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Foster 13 (1/2 βολές, 6/13 σουτ), Τανούλης 19 (2/3 βολές, 7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) – Ray 7 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Grant 6, Αγραβάνης Γ. 8 (2), Λάγιος, Μπαζίνας.