Ήταν να μην πάρει φόρα το Λαύριο. Τώρα που πήρε δεν σταματάει. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε σκορ 0-3 μέχρι το περασμένο Σάββατο (5/12). Εκείνη την μέρα άφησε «ξερό» το Περιστέρι μέσα στο «Ανδρέας Παπανδρέου», έκανε σεφτέ στις νίκες. Και σήμερα συνέχισε με την ίδια φόρα. Πήρε σβάρνα και τον Άρη με 92-71 έχοντας ως ηγέτη τον τρομερό Μουράτο (11π., 10ασ.) σε εξ αναβολής ματς της 3ης Αγωνιστικής έκανε το «2 στα 2» και πήγε στο 2-3, ενώ οι «κίτρινοι» πήγαν στο 2-2.

Το Λαύριο «σκότωνε» από τα 6.75μ. και είχε 63% (14/23), είχε 60% στα δίποντα (20/33), πήρε τα ριμπάουντ (32-26), έκανε 7 κλεψίματα, είχε 20 αίστ και 16 λάθη.

Πέρα από τον «διπλό» σήμερα Μουράτο, μεγάλο ματς έκανε ο Cosey που δεν έχασε σουτ από τα 6.75μ.) (είχε 22π., με 6/6τριπ.), ενώ σπουδαίοι ήταν οι Diallo (16π., 5ριμπ.), Davis (9π., 9ριμπ., 4κοψ.).

Ο Άρης που προερχόταν από την μεγάλη νίκη επί του Προμηθέα είχε μόλις 21% στα τρίποντα (3/14). Κορυφαίος της ομάδας ήταν ο Κουζέλογλου (19π., 4ριμπ.).

Ξεκίνημα με σωρεία λαθών εκατέρωθεν

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ στα λάθη και είχαν από 6 η κάθε μια! Το Λαύριο όμως, είχε καλύτερα ποσοστά από τον Άρη, ο οποίος πάντως, βρήκε 12π.από τα λάθη των γηπεδούχων και έτσι δεν τους άφησε να πάρουν  μια μεγάλη διαφορά. Το Λαύριο προηγήθηκε με 8-1 στο 2΄.12΄΄ και 14-6 στο 5΄.07΄΄, αλλά ο Άρης ισορρόπησε το ματς βρήκε σκορ κοντά στο καλάθι με τους Λσαφτσάκη και Milosevic και έτσι έκανε ένα επιμέρους σκορ 12-5 και μείωσε στον πόντο (19-18 στο 9΄) και το δεκάλεπτο έληξε τελικά 22-18.

Κρεσέντο Cosey και 10 σερί πόντοι σε 1΄.46΄΄

Στην δεύτερη περίοδο έγινε μάχη ως το 12’.52΄΄ (26-24). Εκεί ο Cosey (ήταν άποντος ως εκεί) πήρε… φωτιά.

Πήρε τ΄ όπλο του έβαλε 3 σερί τρίποντα και 1/1 βολή και με τους 10 σερί πόντους του σε 1΄.46΄΄ οδήγησε το Λαύριο σε ένα επιμέρους σκορ 10-2 και έκανε το σκορ 36-26 στο 14΄.38΄΄.

Έπαθε μπλακ άουτ ο Άρης, σερί 12-0 για Λαύριο και +21

Ο Άρης δεν έδειχνε ικανός να αντιδράσει, έκανε λάθη, πήγε σε κακές επιλογές στην επίθεση, ήταν άστοχος και έπαθε και μπλακ άουτ μετά το 16΄.50΄΄ (41-32).

Αντίθετα Λαύριο δεν έκοψε ρυθμό. Συνέχισε να τρέχει και να πιέζει, να βάζει τα σουτ. Έτσι οι γηπεδούχοι έκαναν έναν σερί 12-0 και πήγαν την διαφορά στους 21 πόντους (53-32 στο 20΄), ενώ στη δεύτερη περίοδο είχαν συνολικά ένα επιμέρους σκορ 31-14!.

Είχε 70% στα τρίποντα

Στο πρώτο μέρος οι αριθμοί αποτύπωναν την διαφορά στο σκορ. Το Λαύριο είχε το μυθικό 70% στα τρίποντα (7/10), είχε το εντυπωσιακό 61% στα δίποντα (13/21), είχε κερδίσει την μάχη των ριμπάουντ (15-11). Βρήκε 17π. από τα λάθη του Άρη, 13π. από αιφνιδιασμούς, έβαλε 26π. από το «ζωγραφιστό» και είχε ως μόνο μείον τα 10 λάθη (έναντι 13 ασίστ).

Ο Άρης είχε μεν 55% στα δίποντα (10/18), αλλά από την άλλη είχε 16% στα τρίποντα (1/6), έκανε 12 λάθη, είχε μόλις 6 ασίστ.

Πάτησε ακόμα περισσότερο το γκάζι

Το Λαύριο πάτησε ακόμα περισσότερο το γκάζι στην 3η περίοδο και πήγε την διαφορά στους 23 πόντους (61-38 στο 23΄.46΄΄ ).

Έδειξε σημεία αντίδρασης ο Άρης

Ο Άρης έδειξε εκεί ότι υπάρχει κι αυτός στο γήπεδο. Η άμυνα χώρου που έπαιξε «εγκλώβισε» το Λαύριο. Από την άλλη ο Κουζέλογλου βγήκε μπροστά και με 7 σερί πόντους του και 2 του Φλιώνη οι «κίτρινοι» έτρεξαν ένα σερί 9-0 και μείωσαν στους 14 πόντους (61-47 στο 27΄.09΄΄).

Το Λαύριο, όμως, συνήλθε και έτσι έκανε ένα επιμέρους σκορ 7-4 και πήγε στο +17 (68-51 στο 30΄).

Στην 4η περίοδο ο Άρης μείωσε ξανά στους 14 πόντους (73-59 στο 32΄.23΄΄), αλλά τα δυο σερί τρίποντα από Μαστρογιαννόπουλο και Carter έστειλαν ξανά τους γηπεδούχους στο +20 (79-59 στο 33΄.11΄΄).

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 53-32, 68-51.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Carter 10 (2), Evans 7 (5ριμπ.), Μουράτος 11 (1τριπ., 3ριμπ., 10ασ., 1κλεψ.), Diallo 16 (2τριπ., 5ριμπ., 2κλεψ., 1κοψ.), Davis 9 (9ριμπ., 4κοψ.), Cosey 22 (2/2βολ., 1/3διπ., 6/6τριπ., 4ασ.), Savage, Ερμείδης, Σταματόγιαννης 2, Γερομιχαλός 2, Βουλγαρόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος 11 (3/5τριπ.).

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Shuler, Σταμάτης 2, Milosevic 11 (5ριμπ), Dragicevic 12 (7ριμπ., 4ασ., 1κλεψ.), Decosey 6 (1τριπ., 4λαθ.), Σλαφτσάκης 6, Φλιώνης 5 (1τριπ., 6ασ.), Χαριτόπουλος, Σιδηροηλίας 1, Κουζέλογλου 19 (5/6βολ., 7/9διπ., 4ριμπ.), Chalmers 4, Little 5 (1).