Κάποιες νίκες σφυριλατούν χαρακτήρα. Μία τέτοια ήταν αυτή που σημείωσε απόψε (20/11) στο Λαύριο η ΑΕΚ επί της ομώνυμης ομάδας με 81-82 για την 8η αγωνιστική της Basket League. Μία νίκη γεμάτη… ψυχή, η οποία επιτεύχθηκε φυσικά και για τον Stefan Jelovac, ο οποίος νοσηλεύεται με σοβαρό πρόβλημα υγείας την τελευταία εβδομάδα.

Ο Braian Angola (20 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ο Ian Hummer (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και ο Quino Colom (15 πόντοι) ήταν οι στυλοβάτες της χαλκέντερης ΑΕΚ (4-4), η οποία προερχόταν από δύο διαδοχικές ήττες, αλλά με αυτό το αποτέλεσμα “έπιασε” το Λαύριο (4-4) στη βαθμολογία. Ένα Λαύριο που είχε κορυφαίο τον Tyson Carter (23 πόντοι), αλλά έβλεπε σταθερά την πλάτη της Ένωσης μετά τα πρώτα τέσσερα λεπτά και πλήρωσε ακριβά την αδυναμία του να αμυνθεί αποτελεσματικά, γνωρίζοντας την 3η σερί ήττα στο πρωτάθλημα.

ΑΕΚ: ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΕΛΕΙΑ ΓΙΑ 15 ΛΕΠΤΑ

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα κατέθεσε ψυχή και ό,τι άλλο είχε στο κλειστό της Λαυρεωτικής. Εκμεταλλευόμενη την αφύσικη ευστοχία που είχε για μιάμιση περίοδο (9/11 δίποντα, 6/9 τρίποντα), ξέφυγε από το 8’ με 14-24 και στο 14’ εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι το +15 (23-38). Η Ένωση αντέδρασε μάλιστα σε κάθε προσπάθεια για καμ-μπακ έκαναν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έριξαν τη διαφορά στη μία κατοχή στο φινάλε του 1ου ημιχρόνου (41-44).

Κόντρα στη ροή του αγώνα (ενδεχομένως και τη λογική), η ΑΕΚ όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμα σε όλο το 2ο ημίχρονο, αλλά κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με 10 πόντους διαφορά στο 33’ (62-72) και να αντέξει μέχρι τέλους. Οι “κιτρινόμαυροι” έβγαλαν όλες τις κρίσιμες άμυνες και 12,1’’ πριν από τη λήξη ο Griffin έκανε το σκορ 75-80 με κάρφωμα. Ο Μουράτος κράτησε ζωντανό το Λαύριο με τρίποντο στα 6,9’’, αλλά ο Hummer ήταν εύστοχος στις δύο βολές που κλήθηκε να σουτάρει στα 6,6’’, κάνοντας το σκορ 78-82. Το τρίποντο του Carter με 1,7’’ να απομένουν, δεν άλλαξε απολύτως τίποτα πέρα από το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 41-44, 59-68, 81-82

Λαύριο (Σερέλης): Carter 23 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 λάθη), Μουράτος 10 (2), Κακλαμανάκης 7 (6 ριμπάουντ), Περσίδης 6 (2), Goins 3 (1) – Lewis 9 (1), Νικολαΐδης 10 (2/3 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Smith 7, Aminu, Γερομιχαλός 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΑΕΚ (Δέδας): Φλιώνης, Angola 20 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παππάς 11 (3/7 τρίποντα), Griffin 14 (3/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές), Hummer 16 (5/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα) – Colom 15 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Φιλιππάκος 2, Μαυροειδής 2, Vaulet 2.