Ένα σπουδαίο παιχνίδι έλαβε χώρα το βράδυ της Κυριακής (17/10) στη Θεσσαλία, με την Λάρισα να υποδέχεται το Λαύριο σε ένα πραγματικό ντέρμπι για γερά νεύρα μέχρι και τις τελευταίες του στιγμές, όταν οι φιλοξενούμενοι με ένα επικό σερί κατόρθωσαν να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη με 75-66 -την 2η τους σε 3 ματς στη Basket League.

Μετά από ένα εκκωφαντικό ξεκίνημα της Λάρισας στην αναμέτρηση, όπου προηγήθηκε με 10-0 μέχρι το 2′ αλλά και με 17-2 λίγες στιγμές αργότερα, το Λαύριο κατάφερε να βρει τις ισορροπίες του και με μπροστάρη τους Μουράτο και Γερομιχαλό κατάφερε να κάνει πιο… ανθρώπινο το σκορ στο πέρας της πρώτης περιόδου (20-13) παρά την τραγική αστοχία (32% σε 19 σουτ, 1-6 τρίποντα).

Η δεύτερη περίοδος ήταν εξαιρετικά μοιρασμένη για τους δύο αντιπάλους, με πολλές προσπεράσεις και μερικές ισοπαλίες, με τους Θεσσαλούς να παραμένουν μεν στην κεφαλή του σκορ στο τέλος του ημιχρόνου (38-35), αλλά με τους Αθηναίους να έχουν σαφώς το μομέντουμ του αγώνα, ανατρέποντας για τα καλά το αρχικό τους μουδιασμένο ξεκίνημα.

Μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι μέσω των Hudson και Threatt έμοιαζαν ικανοί να αναλάβουν ξανά τα ηνία του ματς, αφού από τις απαρχές της τρίτης περιόδου δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα μετά την ισοφάριση του Λαυρίου σε 38-38, και σταδιακά έφτασαν μέχρι και το +7 (57-50), κρατώντας τους αντιπάλους τους μόλις στο 33% από το τρίποντο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όμως, οι περσινοί φιναλίστ ήταν εξαιρετικοί στην περιφερειακή άμυνα (8 κλεψίματα) και στο ανοιχτό γήπεδο (21 πόντοι συνολικά) και τρέχοντας ένα τρομερό σερί της τάξης του 2-14 από τα μέσα μέχρι και το 39′, κατάφεραν όχι μόνο να προηγηθούν αλλά να πάρουν και διψήφια απόσταση, με τους Μουράτο και Carter να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ!

Μέχρι το τέλος λοιπόν, το Λαύριο υπερασπίστηκε το υπέρ του προβάδισμα και έφτασε τελικά στην 2η νίκη του σε 3 αναμετρήσεις φέτος, αλλά και τις 2 σε ισάριθμα ματς στη Λάρισα.

Για τους νικητές, ξεχώρισαν οι Carter με 19 πόντους (7-13 σουτ, 3-4 τρίποντα) αλλά και 17 στο δεύτερο μέρος, ενώ ακόμα 13 προσέθεσε ο Γερομιχαλός μαζί με 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.
Από την άλλη μεριά, οι Hudson και Threatt ήταν οι κορυφαίοι για τη Λάρισα με 35 κοινούς πόντους με 12-24 μάλιστα σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 57-50, 66-75

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 8 (1/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χάντσον 20 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Θρετ 15 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Κρουμπάλι 12 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ζάρας 5 (1/4 τρίποντα), Τσαϊρέλης 2, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Σπαν 4 (1/8 σουτ), Καράμπελας.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λιούις 9, Κάρτερ 19 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μουράτος 9 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Κακλαμανάκης 7 (3/10 δίποντα, 1/2 βολές), Γκόινς 2 (9 ριμπάουντ), Νικολαΐδης, Σμιθ 2 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Αμίνου 6, Περσίδης 8 (1), Γερομιχαλός 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.