Σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι που έλαβε χώρα το απόγευμα του Σαββάτου (2/10) στη Θεσσαλονίκη, ΠΑΟΚ και Λαύριο τέθηκαν αντιμέτωποι στην πρεμιέρα της φετινής Basket League, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 89-73!

Στην πρώτη περίοδο, το Λαύριο -μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο τρίλεπτο- κατάφερε να θέσει από νωρίς τις βάσεις για να έχει ένα εύκολο απόγευμα, φτάνοντας δις σε διψήφιες διαφορές (15-25, 17-27), όντας τρομερό επιθετικά χάνοντας μόνο 4 σουτ σε 15 απόπειρες (73%- 5-7 τρίποντα)!

Στην επόμενη, οι φιλοξενούμενοι εκτόξευσαν την απόστασή τους ακόμα και στους 18 πόντους (20-38, 22-40) με ένα σύντομο 2-9 σερί.
Ο Δικέφαλος του Βορρά ωστόσο, έβγαλε αντίδραση και με ένα δικό του επί μέρους σκορ (11-4) μείωσε στους 9 λίγο πριν το φινάλε -όπου το τρίποντο από το κέντρο (!) του Carter έκανε τη διαφορά ξανά διψήφια (36-47).

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυναμικά σε άμυνα και επίθεση, και τρέχοντας ένα 14-8 σερί, έριξε τη διαφορά μέχρι και τους 5 πόντους (50-55), κάτι που ξύπνησε ουσιαστικά την αρμάδα του Σερέλη, ο οποίος είδε στο πρόσωπο του Smith τον… δολοφόνο των Θεσσαλονικιών.
Ο Αμερικανός πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους (3-3 σουτ, 2-2 τρίποντα) και έφερε ξανά σε διψήφια κλίμακα το σκορ, με το κάρφωμα μετά από προσωπικό κλέψιμο του Carter, αυτή έφτασε ξανά στους 15 (52-67).

Μέχρι και το φινάλε, ουσιαστικά δεν άλλαξε τίποτα στη ροή του αγώνα, με το Λαύριο (που σούταρε με 58% στην τελευταία περίοδο) να ξεκινάει νικηφόρα το τραίνο με προορισμό το πλεονέκτημα έδρας στα φετινά Playoffs.

Για τους νικητές, ο Smith ήταν ο καλύτερος του γηπέδου με 22 πόντους και 9-15 σουτ (5-7 τρίποντα) σε 20 μόλις λεπτά, ενώ από κοντά κινήθηκαν και οι Μουράτος (14 πόντοι, 10 ασίστ) και Carter με 28 πόντους (12-16 σουτ, 2-4 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.
Για τους ηττημένους, που είδαν τον Love να ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Jones με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα προσέθεσε και ο Griffin.

Τα δεκάλεπτα: 20-30, 16-17, 53-67, 73-89

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λαβ 10 (1), Γκρίφιν 17 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), ΝτιΛέο 8 (1/4 τρίποντα), Τζόουνς 14 (10 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 6 (2/9 σουτ, 10 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 3 (0/5 σουτ, 3/4 βολές), Καμπερίδης Μ., Καμπερίδης Γ. 10 (1/5 τρίποντα), Κάρτερ Τζ., Τολιόπουλος, Ογκμπέιντε 5.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λιούις, Κάρτερ 28 (10/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Μουράτος 14 (4/10 σουτ, 10 ασίστ), Κακλαμανάκης 2 (5 ριμπάουντ), Γκόινς 7 (1), Νικολαΐδης, Σμιθ 22 (4/8 τρίποντα), Αμίνου 4, Περσίδης 4, Γερομιχαλός 8 (2), Βουλγαρόπουλος.

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά ΕΔΩ.