Το Λαύριο είδε τον Κολοσσό να του βγάζει το λάδι και την ψυχή, αλλά τελικά επιβλήθηκε με 83-77 στην παράταση (κ.α. 65-65) των νησιωτών σε εξ αναβολής ματς για την 15η Αγωνιστική της Basket League και συνεχίζει την τρελή κι απίθανη πτήση του στην Basket League.

Τα τρομερά παιδιά του Χρήστου Σερέλη έφτασαν τις 12 νίκες στα 13 τελευταία παιχνίδια τους, πήγαν στο 12-4 και απολαμβάνουν την θέα στην Basket League από την 1η θέση της κατάταξης.

Ο Κολοσσός πήγε πλέον στο 6-10  και έχασε την ευκαιρία να μπει στην 5άδα.

Το Λαύριο είχε μόλις 25% στα τρίποντα (8/31), αλλά στη παράταση έδειξε πιο φρέσκο και πιο ψύχραιμο, ενώ στα δύσκολα είχε ηγέτη τον Carter, ο οποίος καθάρισε σε κρίσιμες στιγμές και έκανε πολύ μεγάλο ματς, καθώς είχε απολογισμό 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 2 λάθη σε 33΄.46΄΄.

Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Anosike, ο οποίος πέτυχε ένα εμφατικό double – double (15π., 12ριμπ.), ενώ είχε ακόμα 1ασ., 2κλεψ., 1κοψ. κα μόνο 1 λάθος κι όλα αυτά σε 18΄.30΄΄!

Ο Κολοσσός πήρε τα ριμπάουντ (51 με 11 επιθετικά έναντι 45), αλλά δεν τα εκμεταλλεύτηκε. Είχε μόλις 6π. από δεύτερες  ευκαιρίες, είχε 22 ασίστ και 17 λάθη, ενώ έσπασε τα στεφάνια από τα 6.75μ. και είχε μόλις 16% (5/31τριπ.).

Από τους Ροδίτες κορυφαίος ήταν ποιος άλλος από τον Kanter, που ήταν «διπλός» (22π., 13ριμπ.), ενώ κοντά στο double – double έφτασε και ο Artis (16π, 9ριμπ.), αλλά είχε 0/5τριπ..

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο έγινε μάχη. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με φόρα και προηγήθηκαν με 11-6 στο 3΄.58΄΄, οι νησιώτες απάντησαν με μπροστάρη τον Artis, έκαναν ένα σερί 6-0 και πέρασαν αυτοί μπροστά στο σκορ (11-12 στο 6΄.18΄΄).

Το Λαύριο απάντησε με τον Anosike κοντά στο καλάθι, αλλά και με βομβαρδισμό από τα 6.75μ. και έτσι έκανε ένα επιμέρους σκορ 15-5 και προηγήθηκε με 9 πόντους στο 9΄.42΄ (26-17).

Στην 2η περίοδο το Λαύριο πάτησε το γκάζι και πήρε αέρα 10 πόντων (35-25 στο 14΄.39΄΄, 39-29 στο 16΄.32΄΄).

Ο Κολοσσός όμως, με μπροστάρη τον Kanter έκανε ένα επιμέρους σκορ 9-5 και μάζεψε την διαφορά στους 6 πόντους (44-38 στο 19΄.55΄΄).

Βραχυκύκλωσε το Λαύριο

Στην 3η περίοδο το Λαύριοο βραχυκύκλωσε, ενώ ο Κολοσσός πήρε φόρα και γύρισε ανάποδα το ματς μετά το (24΄.13΄΄) οπότε και το σκορ ήταν 49-42. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 9-0 και πέρασαν μπροστά με 49-51 στο 28΄.22΄΄ και 51-53 στο 28΄.38΄΄. Μάλιστα το επιμέρους σκορ που είχαν οι νησιώτες ως εκεί στην 2η περίοδο ήταν 15-7! Το συνολικό σκορ στην περίοδο αυτή ήταν 15-8 τελικά και οι μόλις 8π. που έβαλε το Λαύριο δείχνουν ότι η ομάδα είχε πάθει… εμπλοκή στην επίθεση.

Στην 4η περίοδο έγινε πόλεμος σώμα με σώμα. Ο Κολοσσός ξέφυγε με 4 πόντους (61-65) στο 36΄.57΄΄.

Θρίλερ

Στο τέλος έσπασαν καρδιές. Ο Carter με 2/2 βολές μείωσε σε 63-65 στο 1΄.40΄΄ πριν την λήξη. Στο 1΄.28΄΄ ο Diallo έριξε τάπα στον Andric που επιχειρούσε να σουτάρει από τα 6.75μ. Ο Davis στο 1΄.13΄΄ έκανε βήματα και η μπάλα πήγε στον Κολοσσό, αλλά στα 58΄΄ ο Ξανθόπουλος έχασε το δίποντο που έκανε.

Ο Μουράτος πήρε το ριμπάουντ, πήρε την επίθεση πάνω του, αλλά έχασε το λέι απ που επιχείρησε να κάνει στα 50΄΄. Στα 23΄΄ ο Artis αστόχησε από την γραμμή του τριπόντου. Ο Μουράτος πήρε το ριιμπάουντ και σέρβιρε την μπάλα στον Davis, ο οποίος ισοφάρισε το ματς (65-65) με κάρφωμα στα 15΄΄. Η τελευταία επίθεση ήταν για τον Κολοσσό, αλλά ο Watson δεν βρήκε στόχο από τα 6.75μ. και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα 5λεπτο το Λαύριο με ηγέτη τον Carter βρέθηκε στο +5 (73-68) στο 42΄.22΄΄. Οι γηπεδούχοι το έριξαν στα τρίποντα, αλλά δεν βρήκαν στόχο. Άστοχος όμως, ήταν και ο Κολοσσός.

«Καθάρισε» ο Carter

Στα 57΄΄πριν το τέλος της παράτασης ο Carter έκανε τα ντράιβ, πέτυχε το καλάθι και έκανε το 76-60 και κέρδισε και φάουλ. Ο Αμερικανός έβαλε και την βολή, έκανε το 77-70 και καθάρισε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-38, 52-53, 65-65 (κ.α.), 83-77 (παρ.)

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Carter 24 (12/15βολ., 3/7διπ., 2/5τριπ., 9ριμπ., 1ασ., 2κλεψ.), Μουράτος 7 (1/6τριπ., 9ριμπ., 6ασ, 1κλεψ.), Diallo 11 (6ριμπ., 3ασ., 2κλεψ., 1κοψ., 4λαθ.), Davis 4, Γερομιχαλός 2, Cosey 12 (3/8τριπ., 4ασ.), Savage 6 (2), Περσίδης, Anosike 15 (1/2βολ., 7/10διπ., 12ριμπ., 1ασ., 2κλεψ., 1κοψ.), Μαστρογιαννόπουλος 2.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Ηλίας Καντζούρης): Ξανθόπουλος 7 (1τριπ., 9ασ., 1κλεψ.), Artis 16 (0/5τριπ., 9ριμπ., 5ασ., 1κλεψ.), Kanter 22 (2/5βολ., 10/15διπ., 0/2τριπ., 13ριμπ., 2ασ.), Μπιλλής, Goins 7 (1/6τριπ., 11ριμπ., 1κοψ.), Καμαριανός 1, Watson 5, Andric 8 (2τριπ., 5ριμπ., 2ασ., 2κλεψ.), Ζάρας 7 (1), Spicer 4.