Ισοπεδωτικός. Κυριαρχικός. Υπερηχητικός. Ο Ολυμπιακός έπαιξε ανά διαστήματα μπάσκετ υψηλού επιπέδου στο Λαύριο, όπου δημιούργησε διαφορά 37 πόντων από την 3η περίοδο και συνέτριψε το φιναλίστ της περσινής Basket League 108-72, διπλασιάζοντας τις νίκες του στο πρωτάθλημα.

Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν παραμάζωμα άλλη μία ομάδα στο διάβα τους, καθώς μετά το ισορροπημένο πρώτο επτάλεπτο, ξέφυγαν στο 13’ με διψήφια διαφορά (24-34) και πάτησαν το γκάζι από εκεί και πέρα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξέφυγε με 30-43 στο 17’ και την εκτόξευσε στην 3η περίοδο, παίζοντας… διαστημικό μπάσκετ.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πέτυχε 39 πόντους, ξέφυγε με 46-80 στο 28’ χάρις σε ένα σερί 0-14 και δεν σταμάτησε να ανεβάζει τη διαφορά μέχρι το 36’ (62-102), όταν αποφάσισε να χαλαρώσει, κάτι που φαίνεται και από τα έξι λάθη που έκανε στα τελευταία 5,5 λεπτά..

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ (22 πόντοι, 7/9 σουτ) ήταν ο κορυφαίος από τον Ολυμπιακό, σε μία ημέρα που έκανε σχεδόν τα πάντα καλά στο 2ο ημίχρονο. Οι “ερυθρόλευκοι” σούταραν συνολικά με ποσοστό 59,4%, είχαν 12/24 τρίποντα, διπλάσιες ασίστ (22) από λάθη (11), ενώ εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα 15 που έκανε το Λαύριο, σημειώνοντας 20 πόντους.

Το Λαύριο ουσιαστικά δεν κοίταξε ποτέ στα μάτια τον Ολυμπιακό μετά το 1ο δεκάλεπτο. Δεν πίστεψε ποτέ ότι μπορεί να κοντράρει τον αντίπαλό του, κάτι που φάνηκε ξεκάθαρα στην κατάρρευση της 3ης περιόδου, την οποία έχασε με επιμέρους σκορ 13-39! Η καλή εμφάνιση του Marcus Lewis (17 πόντοι, 7/9 σουτ) ίσως ήταν και το μοναδικό στοιχείο που μπορεί να κρατήσει ο Χρήστος Σερέλης, σε ένα ματς που μάλλον γρήγορα θα διαγράψει από τη μνήμη.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 38-49, 51-88, 72-108

Λαύριο (Σερέλης): Lewis 17 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Carter 11 (1/6 τρίποντα), Μουράτος 10 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Κακλαμανάκης 8, Goins 2, Blair, Smith 8 (1/7 σουτ), Aminu 8, Πιλάβιος, Περσίδης 4, Γερομιχαλός 2, Βουλγαρόπουλος.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Walkup 10 (5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 22 (3/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Fall 12, Vezenkov 11 (1), Παπανικολάου 7 (1), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 8 (2), Σλούκας 9 (1), Martin 3, Πρίντεζης 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Jean-Charles 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), McKissic 6 (1).