Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι και την 1η περίοδο, αλλά στη συνέχεια άλλαξε την εικόνα του και πήρε τη νίκη (82-91) απέναντι στο Λαύριο, στο ντεμπούτο του Γιώργου Βόβορα στον «πράσινο» πάγκο!

Φανερά επηρεασμένος απ’ τις τελευταίες εξελίξεις-αλλαγές, ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι. Η 1η περίοδος ανήκε κατ’ ολοκλήρου στο Λαύριο, το οποίο χάρη στην καλή του άμυνα και τον εξαιρετικό Μουράτο (10 πόντοι) προηγήθηκε με 25-17 στο τέλος της.

Η 2η περίοδος ήταν εντελώς διαφορετική. Το «τριφύλλι» έκανε ένα εξαιρετικό 7λεπτο, επιστρέφοντας απ’ το -11 του ξεκινήματος (28-17) και παίρνοντας ακόμη και προβάδισμα (34-35). Οι γηπεδούχοι πάντως αντέδρασαν και με τον Vaughn να κάνει ένα τρομερό τελευταίο τρίλεπτο (9 πόντοι, 2/2 τρίποντα) οι δύο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια στην απόλυτη ισορροπία (45-45).

Τρομερός ο Παναθηναϊκός στην 3η περίοδο. Οι «πράσινοι» έβρισκαν ενέργεια και ώθηση μέσα απ’ την άμυνα τους, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να βρεθούν στο +11 στο πρώτο τετράλεπτο (47-58). Το Λαύριο απάντησε μετά από λίγο με 8-0 σερί (58-60), αλλά και πάλι το «τριφύλλι» βρήκε τρόπο να ξανανέβει στο +11 στη λήξη του δεκαλέπτου (60-71) δια χειρός Macon

Καλύτερη ομάδα του Λαυρίου στο πρώτο μισό της 4ης περιόδου, έριξε τη διαφορά μέχρι και στους 7 με βολές του Vaughn (75-82). Το συγκρότημα του Γιώργου Βόβορα, όμως, δεν έχασε την ψυχραιμία του και αρχής γενομένης απ’ την άμυνά του, κατάφερε να φύγει με τη νίκη απ’ το Λαύριο (82-91) και να ξεκινήσει θετικά το ντεμπούτο του 45χρονου τεχνικού στον πάγκο του Παναθηναϊκού.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τζιοπάνος, Κοιμτζόγλου.

Δεκάλεπτα: 25-17, 45-45, 60-71, 82-91.

ΛΑΥΡΙΟ (Καμπερίδης): Vaughn 19. Savage, Μουράτος 12, Κακλαμανάκης 13, Περσίδης 5, Νικολαΐδης 16, Aminu 2, Πιλάβιος 3, Williams Jr. 12 (4/4 τρίποντα), Φιλοξενίδης, Γερομιχαλός, Βουλγαρόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Macon Jr. 21 (5), Μποχωρίδης 3, Παπαπέτρου 21, White 20, Evans 15 (3 τάπες), Καββαδάς 5, Κασελάκης 2, Αβδάλας, Χουγκάζ, Μαντζούκας 2, Sant-Roos 2.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.