Δύο ημέρες μετά την αποκαρδιωτική εμφάνιση στο ΟΑΚΑ, όπου είχε την εικόνα ομάδας που έμοιαζε “χορτασμένη” με την παρουσία της στους Τελικούς της Basket League, το Λαύριο φρόντισε να δείξει ότι δεν είναι ακριβώς έτσι. Και το έκανε. Κατόρθωσε να ανατρέψει διαφορά 10 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, να στείλει τον 2ο τελικό στην παράταση και εκεί να καταβάλει τον επιπόλαιο Παναθηναϊκό 94-89, ισοφαρίζοντας τη σειρά 1-1!

Ο Tyson Carter (20 πόντοι, 6 ασίστ) απάντησε με μία μεστή και ουσιώδη εμφάνιση στην κάκιστη εικόνα του 1ου τελικού, οδηγώντας σε όλο το παιχνίδι την ομάδα του. Ο Βασίλης Μουράτος ναι μεν ήταν άστοχος (7/19 σουτ), εντούτοις πέτυχε 19 πόντους και έκλεψε 5 φορές τη μπάλα. Προσθέστε στην εξίσωση και τον αψεγάδιαστο Πέτρο Γερομιχαλό (14 πόντοι με 4/4 σουτ, 4/4 βολές) και τους βελτιωμένους -στο 2ο ημίχρονο- Glen Cosey (12 πόντοι) και Alpha Diallo (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και έχετε τους λόγους που το Λαύριο έκανε το 1-1 στη σειρά.

Από πλευράς Παναθηναϊκού, με εξαίρεση τους TJ Bray (18 πόντοι), Ντίνο Μήτογλου (12 πόντοι, 15 ριμπάουντ) και Mario Hezonja (18 πόντοι), ουδείς άλλος ξεχώρισε. Οι “πράσινοι” δεν είχαν καμία σχέση με την ομάδα που… δάγκωνε σίδερα στον 1ο τελικό και κατάφεραν να χάσουν ένα παιχνίδι, στο οποίο σούταραν με καλύτερα ποσοστά (43% έναντι 41%), μάζεψαν 9 ριμπάουντ παραπάνω (50-41) και πέτυχαν περισσότερους πόντους από λάθη αντιπάλου (19 έναντι 11 του Λαυρίου), παρότι έκαναν 19 λάθη, έναντι μόλις 12 των γηπεδούχων. Είχαν όμως και 6/27 τρίποντα, ενώ το Λαύριο είχε 15/36.

ΤΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ΛΑΥΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟ “ΠΡΑΣΙΝΟ” TURNAROUND ΤΩΝ 23 ΠΟΝΤΩΝ

Και να πει κανείς ότι το Λαύριο δεν προειδοποίησε τους “πράσινους”… Ίσα ίσα που έστειλε το μήνυμά του με το καλημέρα. Ξέφυγε με 16-5 στο 4’ χάρις σε ένα σερί 9-0, απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο στο 7’ (23-10) και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 9/14 σουτ και προβάδισμα 10 πόντων (28-18). Ο Παναθηναϊκός δεν άργησε πάντως να συνέλθει. Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Oded Kattash «έτρεξε» ένα σερί 0-11, στο 15’ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι (30-31), αλλά το Λαύριο κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το προβάδισμα, έστω και ισχνό (41-40).

Στην 3η περίοδο οι «πράσινοι» άρχισαν την αντεπίθεση τους, προηγήθηκαν 43-48 στο 24’ και με ένα νέο ξέσπασμα (0-10) δημιούργησαν διψήφια διαφορά πόντων στο 29’ (51-61), έχοντας πάρει πια τον απόλυτο έλεγχο στο ματς. Όχι για πολύ όμως… Το Λαύριο ανέκτησε το προβάδισμα στο 34’ με σερί 8-0 (69-68) και έτσι απλά το ματς άρχισε πάλι από την αρχή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μάλιστα 78-75 με 1’39” να απομένουν για τη λήξη, ωστόσο Hezonja πέτυχε έξι σερί πόντους και έκανε το σκορ 78-81 στα 18,5”. Οι γηπεδούχοι απάντησαν όμως.

Ο Carter συγκεκριμένα, ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο στα 8,5” και έστειλε τον αγώνα στην παράταση, αφού το σουτ του Hezonja δεν βρήκε στόχο στην εκπνοή. Στο έξτρα πεντάλεπτο το Λαύριο συνέχισε με τη φόρα που είχε πάρει από τον κανονικό αγώνα, προηγήθηκε 91-87 στο 43’34” με λέι-απ του Diallo και στα 33,5” πριν από τη λήξη ο Αμερικανός σμολ φόργουορντ έκανε το σκορ 92-87 με 1/2 βολές. Ο Bray μείωσε το σκορ (92-89) στα 18,5”, αλλά ο Γερομιχαλός δεν λάθεψε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στα 16,2”, σε αντίθεση με τον Κασελάκη, που αστόχησε σε “ανοιχτό” τρίποντο και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 41-40, 56-63, 81-81 (κ.α.), 94-89

Λαύριο (Σερέλης): Carter 20 (4/8 τρίποντα, 4/7 δίποντα, 6 ασίστ), Μουράτος 19 (3/11 τρίποντα, 4/8 δίποντα, 5 κλεψίματα), Diallo 12 (2/2 τρίποντα, 2/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Davis 9 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 14 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Cosey 12 (1/6 τρίποντα), Savage 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Περσίδης, Anosike, Μαστρογιαννόπουλος.

Παναθηναϊκός (Kattash): Bray 18 (4/7 τρίποντα, 3/4 δίποντα), Παπαγιάννης 9 (4/4 δίποντα, 1/1 βολή), Παπαπέτρου 11, Hezonja 18, White 6, Mack, Μποχωρίδης 4 (1), Ογκαστ, Κασελάκης 5 (1), Μήτογλου 12 (15 ριμπάουντ), Bentil 6 (6 ριμπάουντ).