Ο Προμηθέας είναι η ομάδα με την εμπειρία από τέτοια παιχνίδια και το έδειξε πρόδηλα στο κλειστό της Λαυρεωτικής. Εκεί όπου επικράτησε του Λαυρίου με 86-79 στον εναρκτήριο αγώνα της ημιτελικής σειράς των Playoffs της Basket League και έκανε το 1-0 και συνάμα το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους Τελικούς.

Ο Gian Clavell (28 πόντοι, 7/11 σουτ, 9/11 βολές, 6 ασίστ) ήταν ασταμάτητος και ο παίκτης που έδωσε από νωρίς το στίγμα στο παιχνίδι. Εξαιρετικός ήταν επίσης και ο Δημήτρης Αγραβάνης (19 πόντοι), όπως και ο Danny Agbelese (14 πόντοι, 6/6 δίποντα), που αν και φορτώθηκε με φάουλ, κάλυψε αποτελεσματικά το τεράστιο κενό του τραυματία Jerai Grant.

Ειδική μνεία θα πρέπει να γίνει επίσης και στον Quincy Ford (12 πόντοι, 5/6 σουτ, 8 ριμπάουντ), που απόντος του Grant χρειάστηκε να επιστρατευτεί για πολλή ώρα στο small ball που εφάρμοσε για πολλή ώρα ο Μάκης Γιατράς, βάζοντας μάλιστα και το τρίποντο που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Πατρινών ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη.

Στην αντίπερα όχθη, οι Tyson Carter (17 πόντοι), Βασίλης Μουράτος (15 πόντοι) και Πέτρος Γερομιχαλός (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Λαυρίου, το οποίο ναι μεν κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια, μάζεψε 11 ριμπάουντ παραπάνω (43-32) και πέτυχε 48 πόντους μέσα από τη ρακέτα, εντούτοις ήταν πολύ άστοχο από μακρινή απόσταση (6/21 τρίποντα) και πήρε συνολικά μόνο 20 πόντους από ενδιάμεσα και μακρινά σουτ.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: ΤΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ 1-11 ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΤΟΥ FORD

Συν τοις άλλοις, οι γηπεδούχοι κλήθηκαν να μπουν από νωρίς νωρίς σε ρόλο κυνηγού στο παιχνίδι, καθώς μετά το αρχικό 2-0 είδαν τον Προμηθέα να προηγείται 7-15 στο 7’ και να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 16’, όταν το σκορ έγινε 30-30. Ο Προμηθέας κατάφερε να ξεφύγει εκ νέου με διαφορά οκτώ πόντων στο 20’ (34-42), το ματς όμως άλλαξε τελείως εικόνα από εκεί και πέρα. Για ένα δεκάλεπτο τουλάχιστον.

Το Λαύριο “έτρεξε” ένα σερί 8-0 από το 20’ έως το 22’ και όχι μόνο ισοφάρισε ξανά (42-42), αλλά στο 23’ πήρε και το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το 1ο καλάθι του ματς (47-45). Η ομάδα του Σερέλη έκλεισε την 3η περίοδο προηγούμενη (60-58), στη συνέχεια όμως έγινε το πιο καθοριστικό ξέσπασμα στον αγώνα. Συγκεκριμένα ένα επιμέρους 1-11 των φιλοξενούμενων τους έδωσε διαφορά οκτώ πόντων στο 33’ (61-69).

Το Λαύριο πλησίασε πάλι στους δύο πόντους με τρίποντο του Cosey στο 38’ (73-75), ακολούθησε όμως ένα τρίποντο-μαχαιριά από τον Ford (73-78), το οποίο έκοψε τα φτερά των “κυανοκίτρινων”.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 36-42, 60-58, 79-86

Λαύριο (Σερέλης): Carter 17 (1/6 τρίποντα), Μουράτος 15 (2 τρίποντα, 4 λάθη), Diallo 9, Davis 6 (9 ριμπάουντ), Anosike 7 (12 ριμπάουντ), Cosey 7 (1/5 τρίποντα), Savage 4, Γερομιχαλός 14 (2/4 τρίποντα, 4/5 δίποντα).

Προμηθέας (Γιατράς): Agbelese 14 (6/6 δίποντα), Clavell 28 (5/8 τρίποντα, 2/3 δίποντα, 9/11 βολές), Λούντζης 7, Αγραβάνης Δ. 19 (3/8 τρίποντα, 4/7 δίποντα, 2/2 βολές), Grant Jerian 2 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες), Αγραβάνης Γ., Ford 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 2, Γιαννόπουλος.