Τεράστια νίκη για το Λαύριο , που έπειτα από τέσσερις σερί ήττες έκαμψε την αντίσταση του ισχυρού Προμηθέα, ανέβηκε στο 8-14 και πλέον ελπίζει έστω και μαθηματικά στην κατάληψη μιας θέση στην οκτάδα. Από την άλλη ο Προμηθέας στην επανεμφάνιση του Μάκη Γιατρά πραγματοποίησε ένα κακό τέταρτο δεκάλεπτο, με συνέπεια να ηττηθεί, να υποχωρήσει στο 11-9 και πλέον να μην πατά καλά στην τετράδα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Vaughn με 21 πόντους με τον Νικολαΐδη και τον Μουράτο να ακολουθούν με 17 και τον Κακλαμανάκη να σημειώνει  11 πόντους . Για τους φιλοξενούμενους ο Frankamp, που τραυματίστηκε στην τρίτη περίοδο και επανήλθε πέτυχε 18 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Andric με 19. Τέλος ο Τανούλης έπειτα από την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό ήταν εξαιρετικός και σήμερα με τους 11 πόντους που σημείωσε.

Οι γηπεδούχοι έκαναν εκκίνηση ανάλογη με αυτήν κόντρα στον Παναθηναϊκό και διαμόρφωσαν το 8-2, πριν με δίποντο του Κακλαμανάκη γίνει το σκορ 12-4. Οι Πατρινοί αντέδρασαν και με ένα σερί 0-10 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (12-14). Από εκεί κι έπειτα ο αγώνας είχε τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στους 17 πόντους. Το σύνολο του Γιατρά στη συνέχεια πάτησε γκάζι και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 25-21.

Ο Νικολαϊδης με τέσσερις προσωπικούς του πόντους έδωσε το έναυσμα κι η ομάδα του ισορρόπησε άμεσα το παιχνίδι (28-28). Με δύο τρίποντα των Vaughn και Περσίδη το Λαύριο ξέφυγε με επτά (35-28), ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 12-0. Οι Αχαιοί απάντησαν με ένα δικό τους 0-8 για το 35-36, για να προσπεράσει εκ νέου το σύνολο του Καμπερίδη με 38-36. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να αποσπαστεί και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 45-45.

Ο ρυθμός στην επίθεση έπεσε, αλλά ο σύλλογος της Ανατολικής Αττικής πάταγε καλύτερα, με αποτέλεσμα να πάρει κεφάλι 5 πόντων (52-47). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν για αρκετό διάστημα στην επίθεση άποντους τους γηπεδούχους και με ένα σερί 0-11 ήταν αυτοί που έχτισαν μια μικρή διαφορά έξι πόνων (52-58). Οι “κυανοκίτρινοι” ισοφάρισαν, αλλά ο Simpson είπε την τελευταία λέξη και με ένα τρίποντό του έδωσε ένα οριακό πλεονέκτημα στους Αχαιούς (60-63).

Το συγκρότημα του Γιατρά διατηρούσε τα ηνία μέχρι το 34′ (69-71), πριν η ομάδα της Ανατολικής Αττικής απαντήσει με ένα 6-0 για το 75-71. Ο Προμηθέας πλησίασε στο καλάθι (75-73), ωστόσο ένα νέο 6-0 των γηπεδούχων τους έδωσε παράσταση νίκης, καθώς πήραν αέρα οκτώ πόντων (81-73), τον οποίο υπερασπίστηκαν μέχρι τέλους χωρίς να κινδυνεύσουν.

Οι διαιτητές: Φούφης, Σταματόπουλος, Μηλαπίδης

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-45, 60-63, 90-82