Μετά το γεμάτο αλλαγές, προβλήματα και σκαμπανεβάσματα πρώτο δίμηνο της σεζόν, ο Προμηθέας μοιάζει να βρίσκει -επιτέλους- ρυθμό. Η ομάδα της Πάτρας πέρασε χωρίς προβλήματα από το Αγρίνιο, όπου επικράτησε του Μεσολογγίου με 88-82 για τη 10η αγωνιστική της Basket League, σημειώνοντας την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα.

Συν τοις άλλοις, ο Προμηθέας (4-2) πέτυχε για πρώτη φορά φέτος διαδοχικές νίκες στη Basket League και υποχρέωσε το Μεσολόγγι (3-7) στην 7η σερί ήττα του μετά το αρχικό 3-0. Παράλληλα, βελτίωσε το ρεκόρ του απέναντι σε ομάδες που προέρχονται από την Α2 στο 14-3 και στο 8-1 μακριά από την Πάτρα.

Ο Danny Agbelese (16 πόντοι), ο Jerai Grant (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), ο Ian Miller (12 πόντοι, όλοι στο 2ο ημίχρονο), ο Δημήτρης Αγραβάνης (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και ο Γιάννης Αθηναίου (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι καλύτεροι παίκτες του Προμηθέα, ο οποίος σημείωσε 54 πόντους μέσα από τη ρακέτα και δεν είδε ποτέ την πλάτη των γηπεδούχων μετά το 12ο λεπτό, διατηρώντας σταθερά διαφορές 6-14 πόντων σε όλο το 2ο ημίχρονο.

Ο Chad Brown πέτυχε 17 από τους 22 πόντους του στο 1ο ημίχρονο και ήταν ο κύριος λόγος που το Μεσολόγγι δεν έχασε την επαφή στο σκορ για 20 λεπτά. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου δεν άφησε τους Πατρινούς να δημιουργήσουν διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων (22-27 στο 14’), αυτό όμως άλλαξε στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Στο 23’ ο Προμηθέας ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (39-50) και στο 25’ προηγήθηκε με 42-54, ελέγχοντας με άνεση το ματς μέχρι τέλους.

Το “ξύπνημα” του Devonte Green (16 πόντοι) και του Toddrick Gotcher (21 πόντοι) στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει τη ροή του αγώνα, απέναντι σε έναν Προμηθέα που είχε μεγαλύτερο rotation και περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Miller και ο Agbelese “μπήκαν” και αυτοί στο ματς και προοδευτικά η ομάδα του Μάκη Γιατρά ανέβασε τη διαφορά μέχρι το +14 στο 36’ (66-80), φτάνοντας έτσι στην 4η νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-39, 53-62, 82-88

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Lowrence 2 (0/6 σουτ), Gotcher 21 (5/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μοτσενίγος, Amardi 10 (2), Brown 22 (10/15 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Green 16 (4), Langford 6 (1), Χατζηνικόλας 5 (1), Γράβας, Σταματογιάννης.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Agbelese 16 (8/10 δίποντα), Αγραβάνης Δ. 15 (7/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Αθηναίου 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαννόπουλος 3 (1), Miller 12 (5/7 δίποντα), Grant Jerai 14 (6/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Λούντζης 8, Χριστοδούλου, Grant Jerian 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Τανούλης.

Διαβάστε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

* Δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Γιάννης Αγραβάνης, που επέστρεψε για πρώτη φορά ως αντίπαλος απέναντι στην πρώην ομάδα του.

* Την πρώτη τους εμφάνιση έκαναν με τη φανέλα του Μεσολογγίου οι Toddrick Gotcher, Αλέξανδρος Σταματογιάννης και με τον Προμηθέα ο Jerian Grant.