Στο ματς «ζωής ή θανάτου» της αγωνιστικής «ζωντανός» βγήκε ο Πανιώνιος μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι και μία εξίσου απίστευτη ανατροπή έφτασε στην νίκη με 106-109 στην παράταση. Οι «κυανέρυθροι» έμειναν πίσω ακόμη και με 14 πόντους και ανέτρεψαν διαφορά 10 πόντων στο τελευταίο τρίλεπτο της κανονικής διάρκειας, που ο ολοκληρώθηκε με ένα απίθανο τρίποντο του Μακ Κι. Στην παράταση, ο Πανιώνιος κατάφερε να βρει μεγάλα σουτ, αυτή την φορά από τον Μπέρι και να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη. Για τους νικητές, ο Ντόρσι είχε 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Μπέρι «βομβάρδισε» το καλάθι των γηπεδούχων με 30 πόντους και 9-16 εντός παιδιάς. Από την άλλη, ο Κολοσσός μετά από αυτήν την ήττα δύσκολα θα παραμείνει στην Α1, κορυφαίος για τους νησιώτες ο Μπράουνιγκ με 23 πόντους, ενώ ντεμπούτο έκανε ο Λίγκινς , ο οποίος είχε 13 πόντους με 4-6 τρίποντα.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό στα πρώτα τρία λεπτά με τις ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη σε άμυνα και επιθεση. Οι ροδίτες προηγήθηκαν με 11-6 μετά από λει-απ του δραστήριου Μπράουνινγκ στο 4′ με τον Κολοσσό να κάνει σερί 7-0. Η Πανιώνιος έκανε 5 λάθη σε 4 λεπτά έχοντας μηδαμινή συγκέντρωση στην επίθεση. Το σερί έφτασε στο 10-0 με τρίποντο του Μπράουνινγκ(14-6). Οι «κυανερυθροι» έτρεξαν το γήπεδο και κατάφερα να κάνουν σερί 6-0 με τον Κολοσσό να πετυχαίνει κάποια μεγάλα σουτ και να απαντάει. Το παιχνίδι πήγαινε σε υψηλό σκορ όντας στο 19-15 στο 7′. Το 1ο δεκάλεπτο τελείωσε με 23-21 με τις ομάδες να κάνουν πολλά λάθη(κυρίως ο Πανιώνιος) αλλά το παιχνίδι να έχει σκορ.

Το παιχνίδι, παρά το ήταν πολύ κρίσιμο και για τους δύο, είχε πολλή γρήγορο ρυθμό και στην αρχή της 2ης περίοδο με τις ομάδες να προσπαθούν να καλύψουν τις επιθετικές αδυναμίες τους με τον να πάνε σε αιφνιδιασμούς και υψηλό τέμπο. Ο Πανιώνιος προσπέρασε για δεύτερη φορά μετά από τρίποντο του Δίπλαρου που έκανε το 29-30 στο 13′. Ο Πανιώνιος πήρε το μομέντουμ στην δεύτερη περίοδο και πήρε προβάδισμα με +5(29-34) μετά από εύκολο λει απ του Μπέρι. Οι ομάδες έκαναν περισσότερες σετ επίθεσης στην 2η περίοδο. Ο Κολοσσός μείωσε με τρίποντο του Λι από την γωνία μειώνοντας στο – 1(35-36) στο 16′. Ο Κολοσσός έμεινε στο παιχνίδι με τρίποντα από Τσούπκοβιτς και Λίγκινς. Το ημίχρονο έκλεισε στο 44-44 μετά από εκατέρωθεν τρίποντα από Παπαντωνίου και Πινκστον.

Η ομάδα του Κουφού έτρεξε πολύ γρήγορα 9-2 στέλνοντας το σκορ στο 53-46 στο 22′. Ο Πανιώνιος αδυνατούσε να βγάλει ορθολογικες επιθέσεις με τον Κολοσσό να κρατει την διαφορά στους 8 πόντους. Οι Νεοσμυρνιώτες προσπαθούσαν με ατομικές προσπάθειες όντας στο – 6(57-51) στο 25′. Ο Κολοσσός έβρισκε πιο εύκολα καλάθια αλλά δεν ήταν εύστοχος από το τρίποντο στο 2ο μισό της 3ης περιόδο. Ο Πανιώνιος έτρεξε και μείωσε σε 59-56. Οι νησιώτες με σερί 6-0 έφτασαν στο 10 με δύο τρίποντα του Δημάκου φτάνοντας στο 68-58 του 28′. Το παιχνίδι έφτασε στην μεγαλύτερη διαφορά υπέρ του Κολοσσού με το +13(71-58) να έρχεται μετά από γκολ-φάουλ του Τσουπκοβιτς στο 29′. Η τραγική άμυνα της ομάδας του Φραγκιά που δέχτηκε 27 πόντους σε 9 λεπτά έβλαψε τις ελπίδες του Πανιωνίου για το «διπλό». Το 30 λεπτά παιχνιδιού βρήκαν τον Πανιώνιο πίσω με 71-61.

Ο Κολοσσός έφτανε σε πόντους με όποιο τρόπο ήθελε και κρατούσε την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους(76-64) στο 32′. Το παιχνίδι πλησίαζε στο τελευταίο 5λεπτο με τον Τζόι Ντόρσι να πετυχαίνει 4 συνεχόμενους πόντους κατεβάζοντας την διαφορά στο – 6(78-72). Ο Κουφός κάλεσε άμεσα time-out ναι ο Κολοσσός ξαναπέρασε το φράγμα των 8 πόντων. Ο Κολοσσός έφτασε στο +10(84-74) με τρίποντο του Τσούπκοβιτς με τρια λεπτά να απομένουν για την λήξη. Οι «κυανερυθροι» έτρεξαν σερί 2-7 και μπήκε ξανά στον παιχνίδι. Ο Χάμιλτον με μεγαλο τρίποντο και ο Μπέρι με κλέψιμο και λει-απ μείωσαν σε 87-86 με λιγότερο από ένα λεπτό για την λήξη. Ο Χάμιλτον αστόχησε σε δύο βολές και έχασε την ευκαιρία για να προηγηθεί με τον Παπαντωνίου να κάνει φαουλ στον Πίνκστον και αυτός να εύστοχησει στις δύο βολές για το 89-86 στο 28”. Οι «γαλάζιοι» πήγαιναν στις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα και έχασαν 3 βολές και στα 3,9” ο Μακ Κι ισοφάρισε σε 91-91 με ένα τρομερό τρίποντο με ταμπλό στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση τα τρίποντα κράτησαν ζωντανό τον Κολοσσό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χερι-χερι στο τελευταίο τρίλεπτο του έξτρα πενταλέπτου(97-97). Οι δυο ομάδες πέρασαν τους 100 πόντους. Οι Ροδίτες πέρασαν μπροστά με 102-100 με 1μιση λεπτό να απομένει με βολή του Παπαδατου. Παράλληλα, ο Πανιώνιος τροφοδοτούσε τον Ντόρσι και έβρισκε πόντους. Ένα ακόμη απίστευτο τρίποντο του Μπέρι αυτή φορά από τα 8 μέτρα έφερε το 102-105 με 40”. Στην επόμενη επίθεση, ο Μπράουνινγκ αστόχησε σε λει-απ και μετέπειτα οι παίκτες του Κολοσσού έκαναν φάουλ. Οι κυανερυθροι πήγαν στις βολές με 30” να απομένουν αλλά ο Μπέρι αστόχησε και στις. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Μπραουνιγκ έτρεξε το γήπεδο και μείωσε με λει-απ 104-105. Στην συνέχεια, ήταν η σειρά του Μακ Κι να πάει στις βολές όπου διαμόρφωσε το 104-107. Οι παίκτες του Φραγκιά δεν έκαναν φάουλ και ο Μπράουνινγκ πήγε σε ένα λει-απ και μείωσε σε 106-107. Ο Μπέρι εύστοχησε στις 2 βολές και στην τελευταία φάση ο Ντεμπς αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο από την γωνία με τον Κολοσσό να γνωρίζει την ήττα με 106-109.

Τα δεκάλεπτα:23-21, 44-44, 71-61,91-91(κ.α.),106-109

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Κουφός): Τσούπκοβιτς 18 (2), Δημάκος 16 (3), Μπράουνινγκ 23 (2), Πίνκστον 17 (1), Λίγκινς 13 (4), Μαυροειδής 3, Παπαδάκης, Λι 16 (4), Ντεμπς

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 7 (1), Ντόρσεϊ 22 , Μπέρι 30 (3), Χάρις 10 (2), ΜακΚι 12 (2), Δίπλαρος 9 (1), Οστιν 7 (1), Χάμιλτον 12 (1)