Πιο δυνατά μπήκε ο Πανιώνιος κάνοντας το σκορ στα πρώτα λεπτά 3-7. Στη συνέχεια με ρεσιτάλ τριπόντου εκατέρωθεν το σκορ εκτοξεύθηκε στο 15-22 για τους «κυανέρυθρους». Η Κύμη με τον Τουντζιαράκη κατάφερε να μείωσε στους 4  με το τέλος της πρώτης περιόδου, 23-27.

Το συγκρότημα του Κουτσού μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 8-0 προσπέρασε με 31-27. O Πανιώνιονιος δεν μπόρεσε να βρει σκορ εύκολα, με την ομάδα της Χαλκίδας να ξεφεύγει με 41-34, τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι «κυανέρυθροι» μείωσαν προς το τέλος στους 4, όμως πήγαν στα αποδυτήρια με -8, 48-40.

Διατήρησε την διαφορά η ομάδα της Κύμης στα πρώτα λεπτά της επανάληψης με το σκορ να είναι 54-45. Τις βάσεις για τη νίκη επιχείρησε να βάλει τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το συγκρότημα του Κουτσού, ξεφεύγοντας με 12 πόντους, 60-48. Ο Πανιώνιος χάρη στον Παπαντωνίου έδειξε ότι έχει «σφυγμό» κλείνοντας την περίοδο με 64-57.

Χάρη στον εκπληκτικό προαναφερθέντα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μείνουν στο παιχνίδι και να το διεκδικήσουν, όντας πίσω με 7 πόντους, 83-76, στα πρώτα 5 λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου. Αν και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 82-74 δύο λεπτά πριν το τέλος,  ο Μπέρι ανέλαβε δράση και μείωσε στους 4, 82-86, 1 λεπτό πριν την λήξη. Μετά το τάιμ άουτ του Κουτσού, ο Σαγκς με τρίποντο «καθάρισε» ουσιαστικά  το ματς,  με την Κύμη εντέλει να κερδίζει με 92-82.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 25-13, 16-14, 28-25

Κύμη: Χόρτον 18, Σαγκς 26(2), Ουάσινγκτον 10(1), Λιούις 9(1), Μάθιου 21(7), Πουλιανίτης, Τσιάρας, Μαραγκός, Στυλιανού, Τουντζιαράκης 8, Μιτσιμπόνας, Μαργέλης

Πανιώνιος: Παπαντωνίου 20(4), Καμαριανός 2, Ντόρσει 14, Μπέρι 16(4), Χάρις 11(2), Ελ-Αμιν 3, Καραμαλέγκος ,Δίπλαρος, Καμπερίδης, Τέιλορ 2, Δημητρακόπουλος, Όστιν 4