To Ρέθυμνο πήρε τον «τελικό» παραμονής στην Χαλκίδα επικρατώντας της Κύμης με 77-84 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στιβ Μπαρτ τζούνιορ που εκτέλεσε την ομάδα του Κουτσού. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 29 πόντους με 11-13 σουτ και 4-6 τρίποντα όντας κομβικός στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, ενώ σημαντική βοήθεια πήρε και από τον Τράβις Μπάντερ που πέτυχε 17 πόντους με 7-12 σουτ. Από την άλλη, η Κύμη βρέθηκε ακόμη και με -13 στο πρώτο ημίχρονο μάλιστα δυο φορές πριν βελτιώσει την εικόνα της στο δεύτερο μέρος κάνοντας όμως κακές επιλογές στην επίθεση της στα τελευταία λεπτά. Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού είχε σε εξαιρετική μέρα τον Χόρτον, που πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 14 ριμπάουντ, ενώ ο Σαγκς βοήθησε κυρίως στο πρώτο μέρος με τους 13 πόντους που είχε.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε 7-15 στο πρώτο πεντάλεπτο βρίσκοντας πόντους στο ζωγραφιστό. Οι Κρητικοί ειχαν μπει αποφασισμένο στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά στο 8′(11-22). Το Ρέθυμνο είχε το πολύ καλό 5-10 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο όμως η Κύμη κατάφερε να ισορροπήσει στα τελευταία 2 λεπτά και πρωταγωνιστές τους Χορτον και Σαγκς να μειώσουν σε 20-22(σερι 9-0). Μάλιστα, η ομάδα της Χαλκίδας προσπέρασε με τρίποντο του Ουάσινγκτον στις αρχές της β’ περιόδου με 23-22. Παρόλα αυτά, το Ρέθυμνο αντέδρασε ψύχραιμα και έτρεξε σερί 0-10 (23-32) μέχρι το 15′. Η Κύμη έμεινε χωρίς πόντο για αρκετά λεπτά με αποτέλεσμα η ομάδα του Ζιάγκου να ξεφύγει και πάλι με διψήφια διαφορά (27-37) στο 17′ εκτελώντας με το εξαιρετικό 64% στα εντός παιδιάς. Η Κύμη όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη της και με ένα ντεμαράζ που ξεκίνησε με την βοήθεια των Χόρτον και Σαγκς έτρεξε σερί 11-2 κλείνοντας το ημίχρονο στο -1(38-39).

Η Κύμη κατάφερε να πάρει το μομέντουμ στο 2ο μέρος σταδιακά και προηγήθηκε με 49-46 στο πρώτο πεντάλεπτο έχοντας ισορροπήσει τα ποσοστά στα δίποντα και βελτιώσει ελαφρώς το τραγικό ποσοστό στα τρίποντα. Η ομάδα του Ζιάγκου προσπαθούσε κυρίως με ατομικές προσπάθειες των Μπαρτ και Χίκι, ενώ η αναιμική παρουσία των ψηλών της ομάδας ανάγκαζε το Ρέθυμνο να πηγαίνει σε δύσκολα σουτ με ελάχιστη προσπάθεια κυκλοφορίας της μπάλας. Η Κύμη κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα στο 28′(53-50) πηγαίνοντας στο μπόνους των βολών, ενώ παράλληλα η ομάδα του Κουτσού πίεσε σε όλο το γήπεδο και ανάγκασε σε λάθη την ομάδα από το Ρέθυμνο. Οι επιθέσεις είχαν γίνει λιγότερο παραγωγικές βέβαια με την Κύμη να κρατΆει ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος της 3ης περιόδου(58-54).

Στην τελευταία περίοδο κάποια απανωτά λάθη του Ρεθύμνου έφεραν την Κύμη στο +6(58-64) στο 32′ αναγκάζοντας τον Ζιάγκο να καλέσει άμεσα τάιμ-αουτ. Οι δύο ομάδες αντάλλαζαν «χτυπήματα» στα επόμενα λεπτά με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει για πάνω από 4 πόντους(68-70 στο 35′). Ο Τράβις Μπάντερ πήρε «φωτια» στην 4η περίοδο και οδήγησε στο +3(72-75)την ομάδα του με κάτι λιγότερο από τρία λεπτά να απομένουν. Το Ρέθυμνο έβγαλε δύο σπουδαίες άμυνες στις επόμενες επιθέσεις παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα με 72-79 στο 39′. Το Ρέθυμνο καθάρισε την νίκη με τον Στιβ Μπαρτ να πετυχαίνει 6 συνεχόμενους πόντους και να βάζει σε θέση οδηγού την ομάδα του Ζιάγκου(74-81 με 30” να απομένουν). Απανωτά λάθη των Κρητικων έβαλαν ξανά στο παιχνίδι την ομάδα της Χαλκίδας που μείωσε σε 77-81 με 24” να απομένουν όμως εν τέλει το Ρέθυμνο άντεξε και πήρε την νίκη με 77-84.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-39, 58-54, 77-84

ΚΥΜΗ AEGEAN CARGO (Κουτσός): Τουντζιαράκης 7, Σαγκς 13 (1), Ουάσινγκτον 14 (3), Γουίλιαμς 5 (1), Καρινιάουσκας 3 (1), Πουλιανίτης, Μαραγκός, Χόρτον 20, Λιούις 15 (2).

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 7 (1), Μπαρτ 29 (4), Κλάντον, Χίκι 16 (2), Ντάνιελς 6 (1), Σιγκούνας 5, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Ραζής, Μπάντερ 17 (3), Τζόουνς 4.