Το Περιστέρι φάνηκε πιο έτοιμο στην πρεμιέρα και με όπλο την άμυνα του επικράτησε του Ηρακλή με 75-59. Ο «Γηραιός« δεν βρήκε ποτέ ρυθμό στην επίθεση και φάνηκε να έχει άγχος στην επιστροφή του στην Α1, μετά από 8 χρόνια.

Το Περιστέρι χωρίς να πατήσει το …γκάζι ιδιαίτερα βρήκε περισσότερες σταθερές στο παιχνίδι του και πήρε τη νίκη. Κορυφαίος των νικητών, που βρήκαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση, ήταν ο Χάτσερ με 12 πόντους, ενώ από 10 είχαν Γκρέι και Μόρισον.

Για τον Ηρακλή, ο Χάνλαν ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του και του αγώνα με 15 πόντους. Από εκεί και πέρα, ο Σούλερ πρόσθεσε 9 και ο Οκερέαφορ 7 για τους φιλοξενούμενους.

Ο αγώνας:

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 16-8 στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης και έφτασε στο 22-10 στο 11′ με καλάθι και φάουλ του Μόρισον. Το Περιστέρι φάνηκε πιο έτοιμο στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να φτάσει σε νταμπλ-σκορ(28-14) με 6’33” να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους.

Ο «Γηραιός» προσπάθησε να φέρει την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, όμως δυσκολευόταν αρκετά απέναντι στην άμυνα του Περιστερίου που έβαζε πίεση σε όλο το γήπεδο. Το 2ο δεκάλεπτο έφερε και την πάλι την διαφορά στο +13 καθώς ο Βασιλόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο και διαμόρφωσε το 38-25 με 9” να απομένουν για την λήξη.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με το Περιστέρι να αναγκάζει σε απανωτά λάθη τον Ηρακλή και να ανεβάζει την διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της(42-25 στο στο 21′). Ο Ηρακλής δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει επιθετικά καθώς η πίεση του Περιστερίου ήταν ασφυκτική και η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια νούμερα μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου(58-43 στο 30′).

Το Περιστέρι έφτασε στο +18(61-43) στο 31′ και έδειξε να καθαρίζει την υπόθεση νίκη. Όμως, η ομάδα του Γιάννη Καστριτη απάντησε με μικρό σερί 9-0 για το 61-52 του 33′. Τα απανωτά τρίποντα του Οκερεαφορ και Καλαϊτζιδη κατέβασαν την διαφορά στο -8(63-55) μπαίνοντας στο τελευταίο 5λεπτο της αναμέτρησης.

Το Περιστέρι αντέδρασε και με τον Μόρισον να δημιουργεί προβλήματα κάτω από την ρακέτα των φιλοξενούμενων ανέλαβε ξανά τον έλεγχο της αναμέτρησης καταφέρνοντας να φτάσει ξανά σε διψήφια διαφορά στο 37′(67-57).

Ο Ηρακλής δεν βρήκε νέα αντίδραση στα εναπομείναντα λεπτά και γνώρισε την ήττα με το τελικό 75-59.

Τα δεκάλεπτα:19-10, 38-25, 58-43, 75-59.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Βασιλόπουλος 8 (1), Γκρέι 10, Μπλέικ 8 (1), Μόρισον 10, Σαλούστρος 8(2), Σκορδίλης 2, Χάτσερ 12 (2,), Γόντικας 4, Αγραβάνης 5 (1), Κίνγκσλεϊ 8.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Γκάρετ 2 , Καλαϊτζίδης 6 (2), Σούλερ 9 (1), Χάνλαν 15 (1), Ζάρας 6 (1), Κακαρούδης 2 , Οκερέαφορ 7 (1), Σμιθ 3, Ντέιβις 7