To Λαύριο ήταν εξαιρετικό στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να ελεγξει απόλυτα την αναμέτρηση, ενώ άντεξε την αντεπίθεση της ομάδας της Ρόδου στο δεύτερο μέρος φτάνοντας στην νίκη με 76-80. Κορυφαίος για τους νικητές, ήταν ο Ντόρον Λαμπ με 21 πόντους, με τρία τρίποντα, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Κακλαμανάκης με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους, που δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στα καλά αποτελέσματα ο Τσούπκοβιτς είχε 23 πόντους και Μπράουνινγκ πέτυχε 17.

Το Λαύριο ξεκίνησε αποφασισμένο να επιβάλλει τον ρυθμό του και μετά από τα πρώτα 7 λεπτά του αγώνα καταφερε να ξεφύγει με 12-21 τρέχοντας σερί 0-8 από το 12-13. Η α’ περιοδος έληξε με 17-25 υπέρ των φιλοξενούμενων. Το Λαύριο είχε εξαιρετική κυκλοφορία και διατήρησε την διαφορά σε διψήφια νούμερα και στην 2η περίοδο. Ο Λαμπ οδηγούσε το Λαύριο εκ του ασφαλούς στην επίθεση με την ομάδα του Σερέλη να έχει καλό ρυθμό και κυκλοφορία. Το Λαύριο έφτασε σε διψήφια διαφορα για πρώτη φορά στο 12′(20-31) και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου το οποίο βρήκε μπροστά την ομάδα του Λαυρίου με 36-47.

Οι δύο ομάδες ήταν πολλοί άστοχες στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα με τον Κολοσσό στην συνέχεια να βρίσκει 5 πόντους και να κατεβάζει την διαφορά στους έξι(41-47). Το Λαύριο έμεινε χωρίς καλάθι για παραπάνω από τέσσερα λεπτά με την Κολοσσό να μειώνει στους 4 πόντους 43-47 και την ομάδα του Σερέλη να κρατάει με «νυχια και με δόντια» το προβάδισμα. Το Λαύριο βρήκε ξανά τον ρυθμό του στην επίθεση και παρότι ήταν άστοχο κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα στο τέλος της 3ης περιόδου με 51-59.

Ο Κολοσσός έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει στο παιχνίδι και έτρεξε σερί 10-3 πλησιάζοντας στο -1(61-62) στο 36′. Το Λαύριο συνέχισε να κρατάει την «τύχη» στα χέρια του με το παιχνίδι όμως να μπαίνει στο τελευταίο 4λεπτο όντας στην «κοψη του ξυραφιού»(68-70 στο 37′. Με 2-2 βολές του Ντόρον Λαμπ, το Λαύριο πήρε σημαντικό προβάδισμα (68-74) με ένα λεπτό να απομένει. Ο Κολοσσός δεν το έβαλε κάτω και μείωσε με δύο απανωτά τρίποντα του Μπραουνινγκ στους δυο(76-78) με 3” να απομένουν αλλά οι παίκτες του Λαυρίου ήταν ψύχραιμοι στις βολές και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα:17-25, 36-47,51-59,76-80

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Κουφός): Τσούπκοβιτς 23 (3), Δημάκος, Ντιγκς 8 , Πίνκστον 16 (1), Μαυροειδής 2, Γεωργαλλής, Παπαδάκης, Λι 4, Ντεμπς 6 (1), Μπράουνιγκ 17(3).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λούντζης 7 (1), Κακλαμανάκης 14, Κουζέλογλου 2, Λαμπ 21 (3), Μπιούφορντ 4, Μαστρογιαννόπουλος, Χαραλαμπόπουλος 2, Μιλόσεβιτς 13, Νίξον 11, Ίνγκλις 3 (1), Γουίτι 3.