Το Ρέθυμνο επικράτησε στο «Μ.Μερκούρη» του Περιστερίου με 83-73 και ουσιαστικά πέτυχε το θαύμα της παραμονής. Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στην έδρα τους και κυρίως το δίδυμο των γκαρντ Μπαρτ τζούνιορ και Χίκι. Ο τελευταίος είχε 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Μπαρτ τζούνιορ φόρτωσε με 30 πόντους το καλάθι του Περιστερίου. Για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, ο Κάλαχαν είχε 14 πόντους και 6 ασίστ. Κάπου εδώ να τονίσουμε ότι η ομάδα της Κρήτης βράβευσε στο ημίχρονο τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη για την προσφορά του στο ελλήνικό μπασκετ καθώς ο έμπειρος σέντερ θα αποσυρθεί στο τέλος της σεζόν.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους οι οποίοι προηγήθηκαν με 8-0 στο πρώτο τρίλεπτο με τον Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ να έχει τους 6 πόντους. Το Περιστέρι δεν είχε καλές αποστάσεις στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα με αποτέλεσμα να κάνει αρκετά αβίαστα λάθη στην επίθεση ή δύσκολες προσπάθειες. Παρόλα αυτά, η είσοδος Σμιθ και Μπεντιλ άλλαξαν τις ισορροπίες με αποτέλεσμα το Περιστέρι να φτάσει στο – 2(10-8). Το Ρέθυμνο άντεξε την πίεση του Περιστερίου με τους Κρητικούς να κρατούν ένα μικρό προβάδισμα στο παιχνίδι με τον Ντανιέλς να παίρνει την σκυτάλη από τον Μπαρτ Τζούνιορ ο οποίος με τρεις βολές διαμόρφωσε το 20-13 της 1ης περιόδου.

Το Περιστέρι είχε ήδη 7 λάθη σε περίπου 12 λεπτά μην μπορώντας να βρει σκορ με την διαφορά να φτανει πρώτη φορά σε διψήφια διαφορα(25-15), μετά από τρίποντο του Σιγκουνα. Η ομάδα του Ζιάγκου είχε πλεονέκτημα στην περιφέρεια αλλά έχανε τις μάχες στην ρακέτα κυρίως από τον Μπεντίλ με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ξεφύγει παραπάνω από 8-10 πόντους με το 2ο δεκάλεπτο να έχει μπει στο τελευταίο πεντάλεπτο. Έτσι, το Περιστέρι καταφέρε να κατεβάσει την διαφορά (28-24 στο 16′)με τον Κάλαχαν να πετυχαίνει 5 πόντους και το Περιστέρι να στοχεύει τα μις-ματς. Η Κρητικοι ήταν η ομάδα με το μεγαλύτερο κίνητρο και βρίσκοντας κάποια μεγάλα σουτ από Χίκι και Χριστοδούλου διατήρησαν το προβάδισμα μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου(36-28). Ο Στιβ Μπαρτ τζούνιορ το είχε πάρει προσωπικά στο 1ο ημίχρονο και με τρίποντο από τα 9 μέτρα έφερε την διαφορά στο +11(39-28) με 9” το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου μα τον Αμερικανό να ολοκληρώνει το πρώτο μέρος με 16 πόντους.

Ο Αμερικανός γκαρντ άρχισε από εκεί που σταμάτησε στο δεύτερο μέρος με την διαφορά να πηγαίνει στο +12(47-35) στο 23′, μετά από 2 απανωτά τρίποντα. Η ομάδα του Ζιάγκου δημιουργούσε με μεγαλύτερη ευκολία σκορ κυρίως με ατομικές προσπάθειες των Μπαρτ και τον Χίκι με την διαφορά να κυμαίνεται στους 9 με 12 πόντους υπέρ των γηπεδούχων. Με αλλεπαλληλα τρίποντα το σκορ έφτασε στο 60-50 στο 28′. Οι Κρητικοί εύστοχησαν σε 5 τρίποντα στην 3η περίοδο με αυτό του Χίκι να διαμορφώνει το 63-51 με 7” και με την περίοδο να κλείνει με το μομέντουμ υπέρ της ομάδας του Βαγγέλη Ζιάγκου.

Με τον Ανδρέα Γλυνιαδακη να δίνει έξτρα ώθηση στο Ρέθυμνο, οι γηπεδούχοι με 5 συνεχόμενους πόντους του Μπαντερ έφτασαν την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της (73-57). Πλέον το μομέντουμ ήταν υπέρ της ομάδας του Ζιάγκου η οποία μπήκε στο τελευταίο τρίλεπτο προηγούμενη με 77-67.Η ομάδα των δυτικών προαστίων μείωσε στους 8 στο 39′, όμως οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι πήραν κάποια κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ με το καλάθι του Σιγκούνα στα 41” να κλειδώνει την 4η σερί νίκη.

Τα δεκάλεπτα:20-13, 39-28, 63- 53, 83-73

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 3 (1), Μπαρτ 28 (5), Κλάντον 2, Χίκι 11 (2), Ντάνιελς 11 (2), Σιγκούνας 12 (2), Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Ραζής, Μπάντερ 11 (3), Τζόουνς 3

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 6, Βασιλόπουλος 5 (1), Γκρέι 9 (1), Αγραβάνης 5 (1), Κάλαχαν 14 (2), Φιλιππάκος 2, Μπεντίλ 11 (1), Ντάνιελ 9, Σταβρακούκας, Καράμπελας 7 (1), Σμιθ 5