To Λαύριο πήρε κομβικής σημασίας νίκης με 76-69 επί του Χολαργού χρησιμοποιώντας ένα εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο σε ένα παιχνίδι που μέχρι το 38′ ήταν ντέρμπι. Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Μιλόσεβιτς με 17 πόντους, ενώ ο Λαμπ είχε 18 πετυχαίνοντας 2 κομβικά τρίποντα στην τελευταία περίοδο βρίσκοντας άξιο συμπαραστάτη τον Χαραλαμπόπουλο που είχε 11 πόντους συνολικά με 3-5 τρίποντα. Για τον Χολαργό, ο Λαβ είχε 22 πόντους και ο Χόκινς πρόσθεσε 15.
Ο Χολαργός ξεκίνησε με 0-5 στα πρώτα λεπτά παίρνοντας την μπάλα κοντά στο καλάθι και κυρίως στον Αγκμπελέσε. Το Λαύριο απάντησε με δικό του 6-0 βρίσκοντας δύο συνεχόμενα τρίποντα με τις ομάδες να έχουν ισορροπημένη παρουσία στα πρώτα 3 λεπτά. Το Λαύριο στηριζόταν πολύ στο τρίποντο με τον Χαραλαμποπουλου να δίνει το προβάδισμα με ένα τέτοιο στο 8′(12-14) πριν φέρει στα ίσα το παιχνίδι ο Λαβ στην αμεσως επόμενη φάση. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην 1η περίοδο με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει. Το συγκεκριμένο μοτίβο συνεχίστηκε στα επόμενα λεπτά 2 λεπτά με το 1ο δεκάλεπτο να λήγει υπέρ του Λαυρίου με 18-16.
Το Λαύριο μπήκε πιο δυναμικά στην 2η περίοδο και προηγήθηκε με 25-20 μετά από καλάθι του Μιλόσεβιτς έχοντας 7 συνεχόμενους πόντους με το +5 να αποτελεί την μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο, ενώ στην συνέχεια το τρίποντο του Μπιούφορντ έφερε το +8(28-20). Ο Χολαργός έκανε κάποια μαζεμένα λάθη και δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει το 62% που είχαν οι αντίπαλοι τους από το τρίποντο, ενώ ο Μιλόσεβιτς ταλαιπωρησε τους ψηλούς του Λυκογιάννη έχοντας 9 πόντους μέσα σε περίπου 6′. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη βρήκε λύσεις από την περιφέρεια στην συνέχεια της και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 32-32 με σουτ του Λαβ στο 17′. Παράλληλα, το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό με τις ομάδες να να βλέπουν το καλάθι σαν βαρέλι στο τελευταίο 5λεπτο του ημιχρόνου με αποτέλεσμα η ανάπαυλα να βρει το Χολαργό μπροστά με 37-38.
Στο δεύτερο μέρος, υπήρχε μεγαλύτερη νευρικότητα με αποτέλεσμα να έχουν αρκετές άστοχες προσπάθειες.Παρα ταύτα το τρίποντο του Ταλτον έφερε το +3(40-43) στο 23′. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη απάντησε με σερί 10-2 με το Λαύριο να πηγαίνει και πάλι στο +5(50-45) στο 26′. Οι δύο ομάδες απαντούσαν με μικρά σερί τα οποία δεν επέτρεπαν σε καμία από τις δύο ομάδες να ξεφύγει. Αυτή την φορά ήταν η σειρά του Χολαργού να κάνει 0-10 σερί με τον Λαβ να φτάνει τους 15 πόντους και να φέρνει το προβάδισμα της αθηναϊκής ομάδας (50-55). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 55-57 υπέρ του Χολαργού μετά; πο καλάθι του Γιάνκοβιτς.
Στην τελευταία περίοδο, οι ομάδες συνέχισαν να εκτελούν με βιαστικές προσπάθειες με την ισορροπία όμως, να χαρακτηρίζει τις προσπαθείες των δύο ομάδων. Η ομάδα του Σερέλη κατάφερε να φτάσει στο +5 (63-60), μετά από κλέψιμο και λει-απ του Χαραλαμπόπουλου με έξι λεπτά να απομένουν με το Λαύριο να βάζει έντονη πίεση στην άμυνα. Το μομέντουμ πήγε προς την πλευρά των γηπεδούχων στο 35′ μετά από τεράστιο τρίποντο του Λαμπ. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν ήταν εύστοχη στο τελευταίο 5λεπτο με τον νεαποκτηθεντα Μπράντον να βγάζει σημαντικά hustle plays, ενώ παράλληλα οι γηπεδούχοι πέρασαν την μπάλα στο ποστ και συγκεκριμένα στον Μιλόσεβιτς. Στο τελευταίο δίλεπτο, η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του Λαυρίου φέρνοντας την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορα(73-63), ενώ στην συνέχεια ένα μεγάλο τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου έφερε την διαφορά στους +9(76-67) στο 39′.

Τα δεκάλεπτα:18-16, 37-38, 55-57,76-69

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 11 (3), Κακλαμανάκης 4, Νίξον 7 (1), Κουζέλογλου 3 (1 ), Λαμπ 18 (3), Μαστρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 17 (1), Γιανγκ 2, Μπιούφορντ 10 (2), Γουίδι 4

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 7 (1), Γιάνκοβιτς 6 , Τάλτον 7 (1), Αγκμπελέζε 8 , Χόκινς 15 (2), Κώττας 1, Οκερεαφόρ 2, Ραλλάτος, Λοβ 22 (,2).