Εύστοχα ξεκίνησα οι δύο ομάδες με τον Ήφαιστο να έχει το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, 6-8. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στην άμυνα τους και ανέκτησαν διαφορά 4 πόντων στα επόμενα λεπτά ,16-12. Ο Άρης παρέμεινε εύστοχος, τελειώνοντας την πρώτη περίοδο  στο +6, 26-20, με μπάζερ σουτ του Τζόουνς.

Με πολύ δυνατή άμυνα η ομάδα του Καστρίτη ξέφυγε με 12 πόντους στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, 32-20. Αν και οι «κιτρινόμαυροι» ανέκτησαν διαφορά 14 πόντων, ο Ήφαιστος με σερί 4-0 και με τον Μούρτο την κατέβασε στους 10, 36-26. Οι γηπεδούχοι μετά το τάιμ άουτ του Γιάννη Καστρίτη ανέβασαν ξανά ρυθμό στην άμυνα και πήγαν στα αποδυτήρια με +16, 42-26.

Η ομάδα της Λήμνου μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και με 2 τρίποντα του Φρειμάνις μείωσε στους 12, 48-36. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την αστοχία του Άρη, με αποτέλεσμα 2 λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι να διατηρήσουν την διαφορά στο +12, 52-40.

Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου ο ”Αυτοκράτορας” έβαλε τις βάσεις για την νίκη ανακτώντας με το κάρφωμα του Κάιζερ διαφορά 17 πόντων, 61-44. Η ομάδα του Μανωλόπουλου δεν κατάφερε να ανατρέψει την εικόνα της με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 65-54.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 16-6, 14-17, 9-11

Άρης: Μποχωρίδης 4, Φλιώνης 6(2), ΜακΓκι 11, Τζόουνς 4, Μπελ 16(2), Χάρις 6(1), Σλαφτσάκης 6, Βεργίνης, Χρηστίδης, Νταλό 4(1), Τολιόπουλος, Κάισερ 8

Ήφαιστός: Γκότσερ 16(4), Διαμαντάκος, Φρεϊμάνις 11(2), Μπρέιζελτον 6, Έβανς 8, Χαριτόπουλος 2, Μανωλόπουλος, Γόντικας, Σμιθ 6, Ουίγκινς, Σταμάτης, Μούρτος 5