Ύστερα από ένα ματς που ήταν ντέρμπι για 40′ το Λαύριο έφτασε 3-3 ρεκόρ ενώ υποχρέωσε τον Κολοσσό σε μία ακόμη ήττα και να φτάνει σε ρεκόρ 1-5.

Τα πράγματα άρχισαν πολύ καλά για τους Ροδίτες που ξεκίνησαν με ένα σερί 2-12, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν σχετικά γρήγορα με το Τζόουνς να απαντά και να τελειώνουν το 1ο δεκάλεπτο στο -5 (14-19)

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλά και τη 2η περίοδο με το Μαυροειδή να κάνει «πάρτι» στη ρακέτα του Λαυρίου. Τα πράγματα άλλαξαν όταν πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Λάμπ. Μετά από πολύ ώρα το Λαύριο πέρασε μπροστά με 32-31 στα 17′, αν και ο Κολοσσός πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με 34-35

Με Βόμβες τριπόντων άρχισε η 3η περίοδο για τους Ροδίτες κρατώντας μία διαφορά στο +5(36-41) Το Λαύριο έκανε μία αντεπίθεση ακόμα με το Μιλόσεβιτς να είναι «on fire» και να φτάνει το παιχνίδι στην ισοπαλία (45-45) Στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου μίλησε πάλι ο Πίνκστον και πήγε τη διαφορά στους +3 πρίν τη λήξη της περιόδου (52-55).

Η τελευταία περίοδος ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς. Την αρχή έκανε η ομάδα του Παραλίκα ισοφαρίζοντας σε 56-56,αρχικά και με το Μιλόσεβιτς να περνά μπροστά με +5 (63-58) αλλά με ένα δικό του σερί 0-6 ο Κολοσσός περνά μπροστά (63-64). Ωστόσο στο τέλος μίλησε ο Λαμπ και η ψυχραιμία των γηπεδούχων και κέρδισαν το παιχνίδι (74-70).

Κορυφαίοι για του γηπεδούχους ο Λαμπ με 21 πόντους και ο Μιλόσεβιτς με 16π και 14ρ.