Οι “Πράσινοι” ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και χτυπώντας τους Θεσσαλούς από τα 6,75 πήραν την εύκολη νίκη και στρέφουν πλέον το βλέμμα τους στον αγώνα με την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ.

Το πρώτο δεκάλεπτο θύμισε περισσότερο διαγωνισμό τριπόντων με τις δύο ομάδες να σουτάρουν συνολικά 18 φορές (13 έναντι 5). Τα Τρίκαλα ήταν αυτά που προηγήθηκαν με 0-3 χάρη στο τρίποντο του Τσαγκαράκη, όμως η απάντηση ήρθε κατά ριπάς. Ένα σερί 15-2 μόνο με τρίποντα από πλευράς Παναθηναϊκού έδωσε αέρα 10 πόντων από νωρίς. Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει από νωρίς φτάνοντας ακόμα και στους 16 (25-9) με τον Καλάθη να δημιουργεί και τους Γκάμπριελ και Φελντέιν να εκτελούν από τα 6,75.  Τα Τρίκαλα μείωσαν για λίγο ακόμα και στους 11 χάρη στα τρίποντα του Μπάρλοου όμως οι “Πράσινοι” δεν είχαν προβλήματα και έκλεισαν την περίοδο με το σκορ στο 30-17.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Κυπελλούχο Ελλάδας να συνεχίζει το επιθετικό του κρεσέντο από τα 6,75. Οι εύστοχες βολές του Ρίβερς έκαναν το σκορ 40-19 με τη διαφορά να ξεπερνά τους 20 πόντους. Τα Τρίκαλα δεν μπορούσαν σε κανένα σημείο του δεκαλέπτου να ακολουθήσουν το ρυθμό του Παναθηναϊκού, ο οποίος πρόσφερε και ωραίες φάσεις όπως αυτή του Γκιστ που πήρε την ασίστ από τον Μποχωρίδη και κάρφωσε, αλλά και λίγο αργότερα με τον Αμερικανό να είναι πάλι ο εκτελεστής αλλά ο Καλάθης αυτή τη φορά να είναι ο δημιουργός, με το 52-28 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να κατεβάζει ταχύτητες, με δεδομένο ότι υπάρχει και ο αγώνας της Πέμπτης με την Μακάμπι, με τα Τρίκαλα να μειώνουν τη διαφορά στους 18 (59-41) όμως τα δύο σερί εύστοχα καλάθια του Φελντέιν  ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 63-41, ενώ η είσοδος του Μάικ Τζέιμς πρόσφερε ενέργεια και ταχύτητα, ενώ δεν έλειψαν και σε αυτό το δεκάλεπτο οι προσπάθειες για τρίποντο με τον Γκάμπριελ να ευστοχεί ξανά. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τα Τρίκαλα να είναι μπροστά στο επί μέρους σκορ (16-17) όμως ο Παναθηναϊκός είχε ξεκάθαρη διαφορά.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα για τις δύο ομάδες, με τον Τσάβι Πασκουάλ να χρησιμοποιεί και τους 12 παίκτες με τον Χαραλαμπόπουλο και τον Φώτση να συμμετέχουν στο σκορ, ενώ και ο Μποχωρίδης είχε καλή εμφάνιση. Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα με τον Παναθηναϊκό να παίζει πιο ήρεμα στα τελευταία λεπτά και να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα.