Ο Ολυμπιακός δε δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου (93-74) και «έκλεισε» την κανονική περίοδο με νίκη και ρεκόρ 23-1.

Παρά το δυναμικό τους ξεκίνημα (7-0), οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό. Αυτό συνέβη μόλις μπήκε ο Σλούκας, όπου σε διάστημα 4:30′ οι «Ερυθρόλευκοι» σκόραραν 19 πόντους (!) και μετέτρεψαν το +4 σε +14 στη λήξη της περιόδου! Μάλιστα, ο Έλληνας διεθνής πρόλαβε να «μοιράσει» 6 ασίστ στα λιγότερο από 5 λεπτά που αγωνίστηκε στο δεκάλεπτο και ήταν το πρόσωπο που άλλαξε όλη την εικόνα του αγώνα από την ώρα εκείνη.

Ο Κολοσσός πάντως έβγαλε μια μικρή αντίδραση στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου, καθώς με ένα σερί 9-0 επέστρεψε στους 8 (29-21) και έριξε το… «βάρος» ξανά στους γηπεδούχους. Ακόμη και τότε όμως, όσο ο Σλούκας ήταν στο παρκέ, οι Ροδίτες δεν είχαν καμία απάντηση στις εμπνεύσεις και τις κινήσεις του και απλά… αφέθηκαν σε αυτό. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 43-25, με τον Κώστα Σλούκα να είναι φυσικά το πρόσωπο του ημιχρόνου με 8 πόντους και 8 ασίστ, ενώ από κοντά ακολούθησαν ο Walkup, ο Fall και ο Παπανικολάου, με 8, 7 και 6 πόντους αντιστοίχως.

Η 3η περίοδος ήταν… Βεζένκοφ εναντίον Κολοσσού Ρόδου. Ο 26χρονος φόργουορντ σκόραρε 16 πόντους σε αυτήν την περίοδο (είχε 0 στο 1ο ημίχρονο), με την ομάδα της Ρόδου να πληρώνει το ότι άλλαξε τακτική στην 3η περίοδο και προσπάθησε περισσότερο να «κλείσει» Σλούκα και Fall, αφήνοντας αρκετές λύσεις στον Σάσα Βεζένκοφ. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν απεγνωσμένα να μειώσουν και να επιστρέψουν όπως έκαναν και στη 2η περίοδο, αλλά δεν τα κατάφεραν, κυρίως λόγω της αστοχίας τους απ’ την περιφέρεια (5/20 μέχρι τότε).

Σε ολόκληρη την 4η περίοδο αγωνίστηκαν παίκτες εκτός της αρχικής 5άδας για τον Ολυμπιακό και ο Σλούκας συνέχισε να «μοιράζει» ασίστ. Μπορεί να μην έκανε τελική πάσα στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά στην 4η περίοδο το αναπλήρωσε στο έπακρον τελειώνοντας το παιχνίδι συνολικά με 15 ασίστ. Απ’ τον Κολοσσό υπήρχαν μόνο 4 παίκτες στο παρκέ ουσιαστικά, που ήταν και οι μόνοι διψήφιοι, με κορυφαίο τον Floyd των 21 πόντων.

Διαιτητές: Κάρδαρης, Τζιοπάνος, Ζακεστίδης.

Δεκάλεπτα: 26-12, 43-25, 66-51, 93-74.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Walkup 8 (4 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 3, Fall 9, Βεζένκοφ 16, Παπανικολάου 8, Acy 9, Λούντζης 9, Λαρεντζάκης 8, Σλούκας 11 (15 ασίστ), Martin 4, Πρίντεζης 3, Jean-Charles 5.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Momirov, Williams 17, Miller 11, Tille 10 (4 κλεψίματα), Pot 2, Πράπας 4, Καμπούρης, Μαργαρίτης 4, Floyd 21, Χατζηδάκης 5, Σλαφτσάκης, Οικονομόπουλος.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.