Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε! Ο Ολυμπιακός ήταν σαρωτικός (και) στον 3ο τελικό και συνέτριψε τον Παναθηναϊκό, κατακτώντας έτσι με 3-0 νίκες το πρωτάθλημα, το 13ο στην ιστορία του και το πρώτο έπειτα από έξι χρόνια.

Ο Sasha Vezenkov (25 πόντοι) οδήγησε επιθετικά σε όλο το παιχνίδι τους “ερυθρόλευκους”, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν ακόμα και οι Κώστας Σλούκας (14), Κώστας Παπανικολάου (10) και Shaquielle McKissic (10) για τους γηπεδούχους. Την ίδια ίδια ο Nemanja Nedovic (23 πόντοι) και ο Γιώργος Παπαγιάννης (15 πόντοι) έμοιαζαν απελπιστικά μόνοι τους όλο το βράδυ για τους “πράσινους”.

O MVP ΤΟΥ 3ΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ

Ο Sasha Vezenkov ήταν απολαυστικός στο 1ο ημίχρονο, σημειώνοντας 14 πόντους με 3/4 βολές και 5/6 σουτ. Ο Βούλγαρος φόργουορντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 25 πόντους, 3/4 βολές, 5/8 δίποντα και 4/5 τρίποντα, ενώ είχε ακόμα 6 ριμπάουντ και μία ασίστ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κρατήσει τον Ολυμπιακό στους οκτώ πόντους στην 3η περίοδο και να ρίξει τη διαφορά από το -19 μέχρι το -10 (63-53), έχοντας μάλιστα και την ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο. Οι “ερυθρόλευκοι” αφυπνίστηκαν όμως στην 4η περίοδο και όχι μόνο ξέφυγαν εκ νέου, αλλά ανέβασαν τη διαφορά μέχρι τους 23 πόντους στο 37’ (87-64).

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε τρομερό βράδυ επιθετικά. Σούταρε με ποσοστό 61% στο 1ο ημίχρονο και ολοκλήρωσε το ματς με 50% τόσο συνολικά, όσο και σε δίποντα (18/36) και τρίποντα (15/30). Ο αριθμός που έκανε τη διαφορά, πάντως, ήταν οι πόντοι από λάθη αντιπάλου, καθώς ο Ολυμπιακός είχε 20 και ο Παναθηναϊκός μόνο 5.

Ο Παναθηναϊκός άντεξε ουσιαστικά 15 λεπτά. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα 8 φορές και άλλες 5 το σκορ ήταν ισόπαλο μέχρι τα μέσα της 2ης περιόδου. Τι έγινε τότε; Ο Ολυμπιακός έκανε αρχικά ένα σερί 9-0 και μετέτρεψε το 34-35 του 14’ (το τελευταίο προβάδισμα των “πράσινων” στο παιχνίδι) σε 43-35 στο 17’. Λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (48-38 στο 18’) και με ένα νέο ξέσπασμα (12-0) το σκορ έγινε 55-38 στο 20’. Αυτό το επιμέρους 21-3 αποδείχθηκε η αρχή του τέλους.

Η διαφορά έφτασε το +19 στο 25’ (63-44), ωστόσο ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση σε εκείνο το σημείο και με 9 συνεχόμενους πόντους έριξε τη διαφορά στους 10 στο φινάλε της 3ης περιόδου (63-53). Κάπου εκεί όμως ο Ολυμπιακός πάτησε ξανά το γκάζι. Και ο Παναθηναϊκός απλά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει. Με ένα νέο ξέσπασμα οι Πειραιώτες ξέφυγαν ακόμα και με 23 πόντους διαφορά στο 37’ (87-64), μετατρέποντας τα τελευταία λεπτά σε πάρτι.

Οι διαιτητές: Παπαπέτρου, Πουρσανίδης Ζαχαρής

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 55-40, 63-53, 93-74

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Walkup 8 (2), Dorsey 6 (1), Fall 6 (8 ριμπάουντ), Vezenkov 25 (3/4 βολές, 5/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (2) – Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (2), Σλούκας 14 (1/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Martin 2, Πρίντεζης, Jean-Charles 4, McKissic 10.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 15 (1/2 βολές, 7/8 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Παπαπέτρου 6 (2/11 σουτ), White 2 (0/6 σουτ), Nedovic 23 (4/5 βολές, 5/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα), Sant-Roos 3 (1) – Siva 9 (2/2 βολές, 2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 7 ασίστ), Macon Jr., Μποχωρίδης 10 (1), Κασελάκης 3 (1), Evans 3 (1).