Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός συνηθίζει στα ματς της Basket League να ανεβάζει στροφές από το δεύτερο μέρος, σήμερα παρά τις απουσίες των Σλούκα και Fall οι Κυπελλούχοι Ελλάδος έκαναν ό,τι ήθελαν επιθετικά από το πρώτο λεπτό, με συνέπεια να πετύχουν πολύ εύκολα την 15η τους νίκη στα 16 παιχνίδια του Πρωταθλήματος. Από την άλλη το Περιστέρι που παρατάχθηκε χωρίς τους Χρηστίδη, Χρυσικόπουλο και Cosey αν και επιθετικά ήταν πολύ αποτελεσματικό, εντούτοις αμυντικά χώλαινε και δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστικό σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Έτσι το συγκρότημα των Δυτικών Προαστίων υποχώρησε στο 8-9 και πλέον στρέφει το βλέμμα του στα υπόλοιπα παιχνίδια.

τρεις Πρωταθλητές Ευρώπης είχαν πολυφωνία στην επίθεση, κάτι που φανερώνει και το γεγονός ότι υπήρξαν πέντε διψήφιοι (Dorsey, Vezenkov Λούντζης από 14,   McKissic με 12 και Παπανικολάου με 11). Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Petteway με 14 πόντους και Κατσίβελης με 12 πόντους και 4 ασίστ με τους Gray και Gielo να σημειώνουν από 15 αλλά τους περισσότερους στην τέταρτη περίοδο.

Mε τους Walkup, Vezenkov και Dorsey να πυροβολούν από τα 6,75μ οι «ερυθρόλευκοι» πήραν απόσταση επτά πόντων (9-2). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασαν ακόμη περισσότερο στροφές στην συνέχεια και με καλάθι του Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό διαμορφώθηκε το 21-11. Οι Πρίγκιπες της Δυτική όχθης δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων, με συνέπεια να βρεθούν στο -16 (29-13). Τελικά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δύο τρίποντα από τους Σαλούστρο και Κατσίβελη και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 31-19 υπέρ των Πειραιωτών, οι οποίοι είχαν ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Vezenkov με 9 πόντους.

Με τις δύο ομάδες να είναι πολύ χαλαρές στην άμυνα ο Ολυμπιακός διατηρούσε το διψήφιο προβάδισμά του (39-28). Με τον McKissic να είναι on fire οι Κυπελλούχοι Ελλάδος πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους στο παιχνίδι (49-32) μετά από μόλις 15 λεπτά αγώνα, έχοντας 11/13 δίποντα και 8/13 τρίποντα. Οι ερυθρόλευκοι δεν άφηναν το πόδι από το γκάζι και συνέχισαν να πυροβολούν από την περιφέρεια και με τρίποντο του Acy πήγαν στο +23 (59-36). Το σύνολο του Tomic απάντησε με ένα 0-4, όμως ο Acy πάλι με corner three έκανε το 62-40, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να κυριαρχούν στο παρκέ και με ένα σερί 5-0 ξέφυγαν με 27 πόντους (67-40), όμως ο ΓΣΠ έτρεξε κι αυτός ένας δικό του 5-0 για το 67-45. Οι Πειραιώτες δεν πτοήθηκαν και με οδηγό την άμυνά τους πήραν αέρα 29 πόντων (77-48). Οι Περιστεριώτες εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι κάπως χαλάρωσαν και με τρίποντο του Petteway μείωσαν στους 23 (80-57). Η έκταση της διαφοράς στα εναπομείναντα λεπτά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, διότι με buzzer- beater του Dorsey η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 89-65.

Με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να αλλάζει τα 5/5 της πεντάδας, ο Ολυμπιακός έχασε την συγκέντρωσή του και οι «κυανοκίτρινοι» μετά από πολλή ώρα μείωσαν στους 20 (89-69). Οι γηπεδούχοι αποσπάστηκαν με 25 πόντους (94-69), κρατώντας τον έλεγχο του παιχνιδιού. Το ματς “έσβησε” αρκετά στην συνέχεια, ενώ 2:16 πριν το τέλος οι ερυθρόλευκοι με καλάθι του Λαρεντζάκη έπιασαν τους 100 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 62-40, 89-65, 104-85

Οι διαιτητές: Συμεωνίδης, Μαλαμάς, Τσαχάκης