Τα σημάδια της μεγάλης διακοπής φάνηκαν κυρίως στο πρώτο ημίχρονο με τον Ήφαιστο να φτάνει στην νίκη με επί του Κολοσσού με 60-78 σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι στο οποίο κέρδισε η ομάδα που έδειξε την καλύτερη χημεία. Η ομάδα της Ρόδου ήταν ασύνδετη, στηριζόμενη σε ατομικές εμπνεύσεις οι οποίες κατέληγαν σε σουτ υπό κακές προϋποθέσεις.Από την άλλη, ο Ήφαιστος πήρε πόντους από όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε έχοντας κορυφαίο τον Ουίγκινς με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ . Από την άλλη, ο Κολοσσός παρουσιάστηκε πολύ κακός, είχε τραγικό ποσοστό από το τρίποντο με τον Πίνκστον και τον Ντεμπς να είναι πρώτοι σκόρερ με 12 πόντους.

Οι ομάδες ξεκίνησαν αρκετά δυνατά προσπαθώντας να παίξουν γρήγορα έχοντας έλλειψη ρυθμού στην εκτέλεση αλλά σκοράρωντας κυρίως με βολές στο πρώτο δίλεπτο(4-4). Το 4-4 έμεινε για περίπου 2 λεπτά με τον Ήφαιστο να βρίσκει το πρώτο τρίποντο και να κάνει σερί 0-5 που εφερε το 4-9 στο 5′. Ο Κολοσσός φάνηκε ότι είχε προβλήματα χημείας καθώς οι Ντεμπς και Λι έκαναν ταυτόχρονα το ντεμπούτο τους και αυτό επηρέασε την επιθετική παραγωγή του Κολοσσού χωρίς ο Ήφαιστος να βρίσκει ρυθμό αλλά η ομάδα της Λήμνου προηγήθηκε με 9-13 στο 8′. Ο Κολοσσός ήταν ασύνδετος κάνωντας συνεχόμενα αβίαστα λάθη αλλά η ομάδα του Μανωλόπουλου ήταν πολύ άστοχη με την πρώτη περίοδο να κλείνει ομως στο 12-15 υπέρ της. Να τονίσουμε ότι ο Ήφαιστος είχε 1-9 τρίποντα, ενώ ο Κολοσσός ειχε 0-7 ενδεικτικό της έλλειψης ρυθμού των δύο ομάδων.

Η ομάδα του Κουφού στηρίχθηκε αποκλειστικά σε ατομικές έμπνευσεις του Πίνστον έχοντας 9 από τους 16 πόντους της ομάδας στα πρώτα 12 λεπτά(16-18 για τον Ήφαιστο στο 12′). Ο Ηφαιστος κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα όντας μπροστά με 16-22 στο 14′. Η ομάδα της Ρόδου πέτυχε μόλις 18 πόντους σε περίπου 16 λεπτά με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να παίρνει το πλεονέκτημα μετά από τρίποντο του Γκότσερ που εφτασε την διαφορά στο +9(18-27) και τελικά έφτασε στο 20-31 τρεισιμη λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου μετά από βολές του Σταμάτη. Το καλάθι του Παπαδάκη μείωσε την διαφορά στο -7(24-31) για τον Κολοσσό ο οποίος όμως έβρισκε πόντους ατομικές ενέργειες των παικτών έχοντας μόλις 4 ασίστ. Ο Ήφαιστος βρήκε κάποια μεγάλα σουτ από το τρίποντο με τον Μούρτο και Σμιθ με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο στο 27-38

Ο Κολοσσός είχε «σπάσει» τα καλάθια από την γραμμή του τρίποντου ξεκινώντας με 3 συνεχόμενα άστοχα και φτάνοντας στα 0-13. Η ομάδα της Ρόδου έκανε μικρό σερί 5-0 και μείωσε σε 32-38 στο πρώτο δίλεπτο του 2ου ημιχρόνου. Η ομάδα του Μανωλόπουλου εκμεταλλευόμενη την αστοχία των αντιπάλων του έκανε σερί 5-0 και έφτασε στο 32-43 στο 23′. Ο Πινκστον πέτυχε το πρώτο τρίποντο της ομάδας αλλά ούτε εκεί κατάφεραν οι «γαλάζιοι» να βρουν ρυθμό με την διαφορά να κυμαίνεται στους 8 με 11 πόντους με τον Ήφαιστο να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα και αύξησαν την διαφορά στο +12(38-50) μετά από συνεργασίες του Έβανς και του Σμιθ.

Η ομάδα του Κουφού πήρε κακές αποφάσεις στην επίθεση και δέχτηκε πολλά ντράιβ από τον Σμιθ στο τέλος της 3ης περιόδου με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με 41-54 υπέρ των φιλοξενούμενων. Οι κακές επιλογές συνεχίστηκαν για τους γηπεδούχους και η διαφορά έφτασε στο +17(41-58) με τον Κολοσσό να βρίσκει ένα «σωτηριο» σερί 8-0 με δύο τρίποντα του Τσούπκοβιτς και μείωσε στο 49-58 στο 33′. Ο Μανωλόπουλος ζήτησε ταιμ- άουτ και η ομάδα του κατάφερε να ξαναβρεί την ισορροπία και την σκληράδα στην άμυνα επιστρέφοντας την διαφορά στο +17(52-69) με 3:30 να απομένουν. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού ο Ήφαιστος έλεγξε απόλυτα την αναμέτρηση και έφτασε στην νίκη με 60-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-15, 27-38,41-54,60-78

ΚΟΛΟΣΣΟΣ Η HOTELS (Κουφός): Τσούπκοβιτς12 (3), Δημάκος, Ντιγγκς , Πίνκστον 12(1) Μαυροειδής 8 , Γεωργάκης, Μπιλλής , Γεωργαλλής , Παπαδάκης 2, Μπράουνινγκ 5 (), Ντεμπς 12, Λι 9(2).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 12 (2), Έβανς1 2, Γουίγκινς 17(1) , Σμιθ 9 (1), Μανωλόπουλος 7 (1), Μούρτος 5(1) , Σταμάτης 2, Διαμαντάκος 3 , Μπακέας, Γαρέζος , Μπρέιζελτον 6(1)