Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για την ΑΕΚ στη Ρόδο, αφού η άμυνά της απέναντι στον Κολοσσό ήταν κακή, δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλό της να πάρει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-19). Στη συνέχεια όμως, οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν καλύτερα στην άμυνα αλλά και στην επίθεση και κατάφεραν να πάρουν την πρωτοπορία στο σκορ πριν το ημίχρονο (43-44).

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν αποκαρδιωτικοί στην άμυνα και είχαν κακές επιλογές στην επίθεση στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να μπορέσει να επανέλθει στο παιχνίδι και να ξαναπάρει κεφάλι στο σκορ με οκτώ πόντους (65-57). Αυτή τη φορά, η διαφορά που έχτισε ο Κολοσσός δεν ήταν δυνατόν να ανατραπεί με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να ηττηθεί με 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-44, 65-57, 82-78.