Τεράστια νίκη του Χολαργού επί του ΠΑΟΚ, αφού επικράτησε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 74-68 της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Εξαιρετικό παιχνίδι από την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να είναι απογοητευτικοί και να γνωρίζουν την ήττα από τους αντιπάλους τους.

Πολύ ορεξάτος μπήκε στο παρκέ ο Χολαργός, που από την αρχή επέβαλε το ρυθμό του στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ και κατάφερε να πάρει μία πολύ καλή διαφορά για την συνέχεια της αναμέτρησης (25-15). Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την αναμέτρηση και κατάφεραν να μειώσουν ελάχιστα τη διαφορά από την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, πριν κατευθυνθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (37-28).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν πολύ καλοί επιθετικά, όμως αμυντικά δέχθηκαν αρκετούς πόντους από τον Χολαργό, κάτι που δεν τους επέτρεψε να μειώσουν πολύ τη διαφορά (57-50). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν για τη νίκη, όμως ο Χολαργός είχε καθαρό μυαλό στις προσπάθειές του και κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, παίρνοντας και τη νίκη με 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 37-28, 57-50, 74-68.

Χολαργός (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 7, Οκερεαφόρ 2, Καλαϊτζάκης, Φιτζπάτρικ 10, Ντόρσεϊ, Σπυριδωνίδης 3, Καμπερίδης 3 (1), Κώττας, Λοβ 14, Χόκινς 11 (2), Σκουλίδας 5 (1), Γιάνκοβιτς 19 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 4, Χρυσικόπουλος 2, Σχίζας 2, Κόνιαρης 2, Αθηναίου 13 (2), Τέπιτς 7, Μαργαρίτης 8, Ζάρας, Πόουπ 3 (1), Χάτσερ 10 (1), Γκάρετ 2, Γκος 15 (3).